Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Americký herec Bruce Willis trpí demenciou, jeho zdravotný stav sa zhoršil

Má problémy komunikovať so svojimi blízkymi.

Americký herec Bruce Willis trpí demenciou, jeho zdravotný stav sa zhoršil
Americký herec Bruce Willis. Foto: TASR/AP

Americký herec Bruce Willis (67) trpí frontotemporálnou demenciou (FTD). Podľa agentúry AP to vo štvrtok (17. 2.) oznámila jeho rodina.

Willis známy predovšetkým z úloh akčných hrdinov kariéru ukončil už vlani v marci pre afáziu – chorobu, ktorá ovplyvňuje schopnosť hovoriť a porozumieť reči. Hercova rodina oznámila, že jeho stav sa odvtedy zhoršil.

„Aj keď je to bolestivé, je úľava mať konečne v rukách jasnú diagnózu. Frontotemporálna demencia je krutá choroba, o ktorej veľa z nás počulo, a môže postihnúť každého. Neexistuje na ňu dnes žiadny liek. To je realita, ktorá sa v nasledujúcich rokoch, ako dúfame, zmení,“ stojí vo vyhlásení rodiny.

Vyhlásenie rodina zverejnila na webe Asociácie pre frontotemporálnu degeneráciu (AFTD). Podpísali sa pod neho Willisova žena Emma, bývalá žena a herečka Demi Mooreová a hercových päť detí.

AFTD na svojom webe chorobu opisuje ako typ demencie, ktorý je najčastejším typom demencie u ľudí mladších ako 60 rokov.

„Kým termín demencia sa najčastejšie spája so stratou pamäti, frontotemporálna demencia (FTD) je iná. Oveľa pravdepodobnejšie ovplyvní osobnosť postihnutého, správanie, jazyk i pohyb. Práve pre časti mozgu, ktoré postihuje – čelný a spánkový lalok,“ píšu na webe.

Ľudia diagnostikovaní s týmto typom demencie majú podľa asociácie priemerný čas dožitia sedem až 13 rokov. V Spojených štátoch FTD trpí medzi 50 000 a 60 000 ľuďmi a predstavuje asi 10 % všetkých prípadov demencie.

Akčný hrdina

Willisovým zrejme najznámejším hereckým počinom sa stala séria akčných filmov Smrtonosná pasca (Die Hard). V kultovom prvom diele ako John McClane v mrakodrape plnom teroristov nie je obvyklým nezraniteľným supermanom, ale dobitým a krvácajúcim mužom, ktorý má občas aj strach.

V roku 1999 Willis kritikov prekvapil úlohou detského psychiatra Malcolma Crowea v mysterióznom Šiestom zmysle (The Sixth Sense). Podobnú úlohu však už nedostal.

Režiséri, či už Quentin Tarantino v Pulp Fiction (1994), Terry Gilliam v sci-fi 12 opíc (Twelve Monkeys, 1995), Luc Besson v Piatom elemente (The Fifth Element, 1997) alebo Robert Rodriguez a Frank Miller v Sin City (2005), ho obsadzovali hlavne do známeho typu drsniaka.

Záverom kariéry sa Willis stal známym aj ako protagonista nízkorozpočtových filmov, pre ktoré organizátori ceny Zlatá malina, udeľovanej za najhoršie filmové počiny roka, vytvorili zvláštnu kategóriu len pre neho.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet