Problémy so zrakom má na Slovensku čoraz viac ľudí. Ambulancie očných lekárov ich evidujú okolo 730 000. Pribudli aj novozistené diagnózy.
Slovákom sa zhoršil zrak. Očné ambulancie v roku 2021 zaznamenali takmer 1 800 000 návštev, čo je oproti roku 2020 takmer dvojpercentný nárast. Najčastejšou novozistenou diagnózou u dospelých bol zelený zákal, u detí škúlenie a tupozrakosť.
Paradoxom je, že viac zelených zákalov sa odhalilo vďaka covidu.
„Zelený zákal je veľmi závažné ochorenie, ktoré môže skončiť až slepotou. Jeho charakteristickým znakom je zvýšený vnútroočný tlak, ktorý spôsobuje, že odumiera zrakový nerv. Covid nám veľmi pomohol v tom, že pacienti prichádzali na to, že majú zelený zákal a ani to nevedeli, pretože po covide sa prejavil zelený zákal. Mali glaukomové záchvaty – to sú veľmi nepríjemné bolesti hlavy, pacient chce zvracať, je mu zle,“ uviedla Nora Majtánová, primárka očnej kliniky SZU a UN Bratislava.
Pozrite si celú reportáž RTVS:
Škúlenie a tupozrakosť
Druhou najčastejšou očnou diagnózou v roku 2021 bolo škúlenie detí a s ním ruka v ruke tupozrakosť.
„Je to vrodená vada, ktorá sa vyskytuje u detí a potom prechádza aj do dospelosti. Je veľmi dôležité ju liečiť, pretože keď ju neliečime, tak to môže znamenať veľmi ťažké postihnutie zrakovej ostrosti pre dieťa do budúcnosti,“ povedal Petr Kolář, prednosta očnej kliniky SZU a UN Bratislava.
Škúlenie sa dá upraviť buď okuliarmi a keď to nezaberá, tak operačne.
„Princípom operácie je nastaviť oko do zornej osi tak, aby sa dívalo krásne paralelne a nútilo to oko spolupracovať s mozgom a to videnie sa znova vycvičilo,“ dodal Kolář, prednosta očnej kliniky SZU a UN Bratislava.
Oční lekári sledovali v roku 2021 aj 1 678 dospelých a 214 detí s úplnou alebo praktickou slepotou.