Na hlavný obsah

EÚ pokročila v rozhovoroch so Spojeným kráľovstvom o protokole o Severnom Írsku 

Ťažkosti však pretrvávajú.

EÚ pokročila v rozhovoroch so Spojeným kráľovstvom o protokole o Severnom Írsku 
Na snímke vlajka Severného Írska. Foto: Wikipedia - voľné dielo

Európska únia pokročila v rozhovoroch so Spojeným kráľovstvom týkajúcich sa protokolu o Írsku a Severnom Írsku, no ťažkosti pretrvávajú. Uviedol to v pondelok podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič po skončení zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli.

Šefčovič, ktorý má v mene exekutívy EÚ na starosti pobrexitové rokovania s ministrom zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Jamesom Cleverlym, na otázku novinárov o priebehu procesu uviedol, že obe strany pokročili v rokovaniach týkajúcich sa protokolu o Írsku a Severnom Írsku, ktorý je z pohľadu EÚ pevnou súčasťou dohody o brexite.

Priznal však pretrvávajúce ťažkosti.

„Obnovili sme našu dôveru vo vzťahy so Spojeným kráľovstvom. Čím väčšie záruky získame, tým väčšiu flexibilitu môže EÚ ponúknuť,“ opísal situáciu Šefčovič.

Slovenský eurokomisár v januári v tejto súvislosti uviedol, že treba nájsť také riešenia, ktoré by komplexne riešili problémy všetkých komunít v Severnom Írsku. Aj preto je do tohto procesu zapojený aj britský minister pre Severné Írsko Chris Heaton-Harris.

V rozhovore zo 16. januára Šefčovič vyjadril nádej, že januárová dohoda o prístupe európskych expertov k britským dátam o obchode medzi Veľkou Britániou a Severným Írskom otvorí priestor pre ďalšiu spoluprácu.

Podľa týždenníka Politico súčasné rozhovory medzi Bruselom a Londýnom, vnímané ako „vzájomné budovanie dôvery“, majú za cieľ  urovnať nedoriešené problémy ešte pred aprílovým 25. výročím Veľkopiatkovej dohody, ktorá ukončila desaťročia konfliktu v Severnom Írsku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet