Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

FBI prehľadáva dom amerického prezidenta Bidena

Prehliadka má súvisieť so skorším nálezom tajných dokumentov.

FBI prehľadáva dom amerického prezidenta Bidena
Americký prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) vykonáva prehliadku v prázdninovom dome prezidenta Joea Bidena. Médiám do v stredu (1. 2.) povedal jeho advokát Bob Bauer.

Prehliadka podľa denníka The New York Times súvisí s skorším nálezom utajovaných dokumentov v Bidenovej bývalej kancelárii a jeho dome.

Bauer uviedol, že prezident s úradmi plne spolupracuje a viac informácií oznámi, keď vyšetrovatelia dokončia prehliadku.

„Dnes, za prezidentovej plnej spolupráce a podpory, vykonáva ministerstvo spravodlivosti prehliadku v jeho dome v Rehobothe v Delaware. V súlade so svojimi štandardnými postupmi ide o vopred verejne neoznámenú prehliadku a my sme súhlasili so spoluprácou, „uviedol Bauer. Ministerstvo spravodlivosti sa k veci zatiaľ odmietlo vyjadriť.

Akcia FBI predstavuje najnovší vývoj v kauze utajovaných dokumentov nájdených u Bidena, ktoré pochádzajú z doby, keď bol viceprezidentom v administratíve Baracka Obamu. Biden ostro kritizoval republikánskeho exprezidenta Donalda Trumpa, keď vyšetrovatelia našli utajované dokumenty v jeho floridskom sídle.

V utorok (31. 1.) americké médiá informovali, že FBI podobnú prehliadku vykonala už v novembri v Bidenovej washingtonskej kancelárii výskumnej organizácie Penn-Biden Center po tom, ako tam prezidentovi spolupracovníci našli malé množstvo utajovaných dokumentov.

Americkí prezidenti i viceprezidenti majú po skončení mandátu povinnosť odovzdať svoju korešpondenciu aj ďalšie takzvané prezidentské záznamy a rovnako utajované dokumenty Národnému archívu USA.

Nenašli sa žiadne tajné dokumenty

Predstavitelia FBI počas prehliadky v Bidenovom dome na pláži v štáte Delaware nenašli žiadne dokumenty označené ako tajné. Informovala o tom agentúra AFP a webová stránka stanice CNN.

Bidenov právnik Bob Bauer povedal, že agenti FBI si odniesli ručne napísané poznámky a iný materiál na ďalšie posúdenie, píše CNN. Prehliadka trvala tri a pol hodiny.

Prezretie domu v oblasti Rehoboth Beach sa podľa Bauera uskutočnilo „s plnou podporou prezidenta a za jeho spolupráce“. Počas podobných prehliadok v Bidenovom dome vo Wilmingtone (Delaware) a jeho bývalých kanceláriách vo Washingtone našli menšie množstvo dokumentov, ktoré podliehali utajeniu.

Úplná prehliadka domu vo Wilmingtone trvala 20. januára celkovo 13 hodín a agenti FBI pri nej zadržali aj prezidentove ručne písané písomnosti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet