Na hlavný obsah

Poslanci prelomili veto prezidentky, koncesionárske poplatky sa od júla zrušia

Hlavným príjmom RTVS bude príspevok zo štátneho rozpočtu.

Poslanci prelomili veto prezidentky, koncesionárske poplatky sa od júla zrušia
Na fotografii terminál a hotovosť. Foto: RTVS

Koncesionárske poplatky sa zrušia. Hlavným príjmom Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) bude po novom nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu. Zmena pôvodne prešla v pléne Národnej rady (NR) SR ešte v decembri ako súčasť pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o dani z osobitnej stavby.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová novelu následne vetovala, parlament ju však v piatok (17. 2.) opätovne schválil.

„Navrhuje sa zrušenie úhrady za služby verejnosti poskytované RTVS, tzv. koncesionárskych poplatkov. Nahrádza ich nárokovateľným príspevkom zo štátneho rozpočtu v zákonom stanovenej výške. Ten sa bude každoročne valorizovať o mieru inflácie,“ vysvetlili autori zmeny.

Účinnosť má zmena nadobudnúť od 1. júla 2023. Povinnosť úhrad koncesionárskych poplatkov tak trvá do 30.6. 2023. Legislatíva ráta aj s prechodnými ustanoveniami.

Výber koncesionárskych poplatkov označili za nespravodlivý a neetický, keďže zaväzuje občanov prispievať na verejnoprávne médiá bez ohľadu na to, či ich služby využívajú.

Hlavným príjmom RTVS tak bude nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu poskytovaný každoročne na úhradu nákladov na zabezpečenie služby verejnosti v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania.

Ustanovujú sa aj podmienky poskytnutia a použitia príspevku. Príspevok sa bude poskytovať do 31. januára príslušného kalendárneho roka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko