Na hlavný obsah

Letecká doprava v Nemecku kolabuje, zamestnanci letísk štrajkujú

Požadujú zvýšenie platov.

Zamestnanec frankfurtského letiska stojí pred tabuľou so zrušenými letmi.
Zamestnanec frankfurtského letiska stojí pred tabuľou so zrušenými letmi.Foto: TASR/AP

Zamestnanci ôsmich nemeckých letísk vstúpili v piatok (17. 2.) do štrajku za lepšie platové podmienky, čo bude pre mnohých cestujúcich znamenať komplikácie v podobe zrušených či meškajúcich letov. Píše o tom agentúra AFP.

Pre celodenný štrajk, ktorý zvolala odborová organizácia Ver.di, ohlásili prerušenie či značné obmedzenie letovej prevádzky letiská vo Frankfurte nad Mohanom, Mníchove, Brémach, Dortmunde, Hamburgu, Hannoveri, Lipsku a Stuttgarte.

Združenie nemeckých letísk (ADV) označilo tento štrajk za „absolútne neprijateľný“ a uviedlo, že sa dotkne dohromady až 2 300 letov a 295 000 pasažierov. Podľa ADV by sa malo riešenie nájsť „za rokovacím stolom, nie na úkor cestujúcich“.

Odbory požadujú zvýšenie platov o 10,5 % alebo minimálne o 500 eur v súvislosti s vysokou infláciou. Ďalší štrajk naplánovali na 22. a 23. februára.

Letiská vo Frankfurte a Hamburgu cestujúcich vyzývali, aby tam radšej nechodili vôbec. A ak je to možné, aby radšej využili vlakovú dopravu. Mníchovské letisko pozastavilo všetky pravidelné dopravné lety a v Stuttgarte budú iba núdzové pristátia, zdravotnícke a humanitárne lety a vojenská doprava.

Zväz Ver.di však ubezpečil, že celoštátny štrajk nijakým spôsobom neovplyvní lietadlá s humanitárnou pomocou smerujúcou do Sýrie a Turecka, ktoré postihlo silné zemetrasenie, ani lietadlá privážajúce účastníkov na každoročnú Mníchovskú bezpečnostnú konferenciu.

Agentúra AFP pripomína, že uplynulý týždeň bol pre leteckú dopravu v Nemecku mimoriadne chaotický. Najväčšie nemecké aerolínie Lufthansa čelili výpadku počítačových sietí v dôsledku poškodenia optických káblov a na webstránky viacerých tamojších letísk zaútočili hackeri. Ku kybernetickým útokom sa podľa denníka Der Spiegel priznali ruskí hekeri.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika