Na hlavný obsah

Maloletí pacienti by mohli mať právo na sprievod v nemocniciach

Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti.

Maloletí pacienti by mohli mať právo na sprievod v nemocniciach
Na ilustračnej snímke nemocničné lôžko. Foto: Unsplash

Pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti by sa mohlo uplatniť právo maloletého pacienta na prítomnosť sprevádzajúcej osoby.

Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Tú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok posunuli do druhého čítania.

Pri maloletom pacientovi by bol podľa návrhu sprevádzajúcou osobou jeho zákonný zástupca alebo osoba určená zákonným zástupcom, alebo iná osoba, do náhradnej starostlivosti ktorej bol pacient zverený, alebo iná blízka osoba.

Návrh je z dielne SaS

Návrh novely predložili poslanci SaS. Argumentujú pretrvávajúcimi nedostatkami v praxi poskytovania zdravotnej starostlivosti pacientom. Tie priamo súvisia so základným právom pacienta na súkromie, na zachovanie dôstojnosti, telesnej integrity a rešpektovanie autonómie jeho vôle.

„Nedostatky v praxi poskytovania zdravotnej starostlivosti v spojení s ochranou súkromia pacientov sa týkajú okrem iného aj účasti sprevádzajúcej osoby pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti pacientovi a častým a nedôvodným odopretím ich prítomnosti pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti alebo iným obmedzovaním kontaktu pacienta so sprevádzajúcou osobou pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti,“ uviedli poslanci v dôvodovej správe.

Cieľom návrhu je podľa poslancov naplniť aj medzinárodné záväzky a odporúčania pre Slovensko. Nová legislatíva by v prípade definitívneho schválenia mohla byť účinná od 15. júna 2024.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko