Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Mimoriadnu parlamentnú schôdzu k stíhačkám MiG-29 neotvorili

Inicioval ju opozičný Smer-SD.

Mimoriadnu parlamentnú schôdzu k stíhačkám MiG-29 neotvorili
Na ilustračnej snímke plénum Národnej rady SR. Foto: RTVS

Poslanci Národnej rady (NR) SR neschválili program mimoriadnej schôdze v súvislosti so stíhačkami MiG-29, ktoré by Slovensko mohlo posunúť Ukrajine. Za program schôdze hlasovalo 48 zo 119 prítomných poslancov, proti bolo 28 a 37 sa zdržalo.

Smer-SD chcel na rokovaní presadiť uznesenie, ktorým parlament vysloví nesúhlas s posielaním zbraní na Ukrajinu z dôvodu protiústavnosti.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) v úvode dňa avizoval, že dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) je na rokovaniach v zahraničí, a požiadal, aby sa v utorok (14. 2.) o téme stíhačiek v parlamente nerokovalo.

„Dal záväzný prísľub, že sa so stíhačkami nebude hýbať skôr, než sa to prerokuje v NR SR,“ podčiarkol Kollár.

Predseda Smeru-SD Robert Fico namieta tento postup. Označil za nevídané, že dočasne poverený minister určuje chod parlamentu. Podotkol, že schôdza, ktorú Smer-SD inicioval, nemala byť o tom, či stíhačky na Ukrajinu poslať alebo neposlať.

„Chcem sa zaoberať ústavným rozmerom,“ uviedol. Pripomenul, že vláda je len dočasne poverená a nemá kompetencie na rozhodovanie o zásadných zahraničnopolitických otázkach.

Kollár reagoval, že vláda neurobí žiadny krok, ktorý by nebol legitímny. Podotkol, že predstaviteľov vlády by mohli aj trestne stíhať, ak by odovzdali majetok, na ktorý nemajú právo.

„Možno budeme musieť preto zmeniť zákon v parlamente. Keď to bude treba, tak to urobíme. Keď budete mať väčšinu, môžete to prelomiť. Ak nie, budete to musieť rešpektovať,“ podotkol.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko