Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) skonštatoval porušenie práv v prípade údajného policajného násilia voči rómskym chlapcom. Šestici sťažovateľov priznal po 20 000 eur z titulu nemajetkovej ujmy. Spoločne všetkým sťažovateľom udelil 11 000 eur ako náhradu nákladov a výdavkov. Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR o tom informovalo na svojom webe.
Udalosti sa odohrali v roku 2009 na policajnej stanici v Košiciach. Šiestich chlapcov vtedy zadržali pre podozrenie z účasti na lúpeži.
„Tvrdili, že na policajnej stanici ich hodili na zem pred štekajúcimi psami bez náhubkov, že niektorých z nich psy pohrýzli, že ich bili, kopali a inak fyzicky a slovne týrali. A že boli na ich adresu vyslovené komentáre, ktoré sa okrem iného týkali ich rómskeho pôvodu,“ priblížilo ministerstvo.
Dokazovať to má aj zvukovo-obrazový materiál. Neskôr sa pred súd postavili desiati policajti pre trestné činy zneužitia právomoci verejného činiteľa a vydierania spáchané s osobitným motívom (z etnickej nenávisti). Napokon ich po takmer 12 rokoch oslobodili spod obžaloby.
Sťažovatelia v súvislosti s udalosťami na policajnej stanici namietali porušenie zákazu zlého zaobchádzania (článok 3 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd), porušenie práva na účinný prostriedok nápravy (článok 13 Dohovoru) a zákazu diskriminácie (článok 14 Dohovoru).
ESĽP vo svojom rozsudku na jednej strane síce konštatoval relatívne rýchlu počiatočnú reakciu vnútroštátnych orgánov.
„Poukázal na to, že prvostupňový rozsudok bol dvakrát zrušený z dôvodu nedostatkov v konaní, konkrétne aj z dôvodu chýb vo vykonávaní dokazovania a v hodnotení dôkazov. To viedlo k značnému predĺženiu konania,“ uviedlo ministerstvo.
Rasový motív budú prešetrovať
Európsky súd upozornil, že pri oslobodení policajtov objavili rozpory vo výpovediach sťažovateľov v prípravnom konaní a v konaní pred súdom. Nedostatky v rýchlosti vyšetrovania udalostí boli podľa ESĽP takého rozsahu, že spôsobili jeho celkovú neúčinnosť. Došlo preto k porušeniu článku 3 Dohovoru v jeho procesnej časti.
„Z nahrávok je zrejmé, že ich nútili sa navzájom udierať po tvári, a potom si dávať bozky, a to v prítomnosti psov bez náhubkov a uniformovaných policajtov. Na základe toho ESĽP konštatoval, že zaobchádzanie so sťažovateľmi bolo neľudské a ponižujúce a došlo k porušeniu článku 3 Dohovoru v jeho hmotnej časti,“ uviedol rezort spravodlivosti.
Súd nezistil, že by v spôsobe zaobchádzania zohral úlohu etnický pôvod sťažovateľov.
„Na druhej strane bol toho názoru, že povinnosť orgánov podniknúť všetky primerané kroky na odhalenie akéhokoľvek rasového motívu a zistiť, či etnická nenávisť alebo predsudky zohrávali úlohu v zlom zaobchádzaní so sťažovateľmi alebo nie, nemožno považovať za splnenú a rozhodol, že bol porušený článok 14 Dohovoru v spojení s procesnou časťou článku 3 Dohovoru,“ priblížilo ministerstvo.
Ide už o druhé rozhodnutie ESĽP v tomto prípade. Sťažnosť sa na jar 2021 okrem iného týkala údajného nevhodného zaobchádzania zo strany prítomného policajta voči sťažovateľom. Malo k nemu príst pri prevoze na policajnú stanicu.