Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) potvrdil v Bratislave dva prípady osýpok u malých detí – dvojročného a deväťmesačného. Obe pre svoj nízky vek a zdravotné komplikácie neboli zaočkované. Sú v opatere lekárov.
Odborníci opäť upozorňujú rodičov, aby nepodcenili očkovanie. V dvadsiatich percentách prípadov môže byť infekcia osýpok u detí s komplikáciami. Téme sa v Rádiožurnále v Rádiu Slovensko venoval redaktor RTVS Marián Kukelka.
Kým jedno dieťa sa nakazilo v zahraničí, v druhom prípade prišlo k prenosu pravdepodobne na detskej pohotovosti Národného ústavu detských chorôb v Bratislave ešte v 18. januára po 19.30 h večer.
ÚVZ SR preto vyzýva na obozretnosť rodičov, ktorí sa v tomto čase nachádzali v čakárni. „V prípade príznakov ochorenia osýpok, aby kontaktovali lekára dieťaťa, ktorý určí ďalší postup,“ priblížil Marek Eliáš z odboru komunikácie úradu.
Aké sú príznaky ochorenia?
Inkubačný čas ochorenia je 8 až 15 dní. „Ochorenie sprevádza zvýšená teplota, zapálené a opuchnuté oči, nádcha či kašeľ. Objavuje sa výsyp, ktorý je typicky škvrnitý a ružovej až červenej farby. Postihuje celé telo,“ vysvetlila hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre pediatriu Elena Prokopová.
Odborníci aj v tejto súvislosti opäť pripomínajú dôležitosť očkovania. Na Slovensku je síce povinné, no v prípade osýpok sa však najviac odmieta.
„Upozorňujeme aj všeobecných lekárov pre deti a dorast, aby brali do úvahy možnosť ochorenia na osýpky. Rovnako, aby zdôrazňovali význam pravidelného povinného očkovania detí. Udržiavanie úrovne zaočkovanosti nad 95 percentami zabraňuje šíreniu osýpok v populácii,“ vysvetlil Eliáš.
Mnohí ochorenie podceňujú
Prokopová si myslí, že rodičia si v súčasnosti neuvedomujú závažnosť ochorení, ako aj v prípade osýpok. Situáciu podceňujú s tým, že pre dieťa je lepšie, ak chorobu prekoná prirodzeným spôsobom.
„Až 20 percent detí s osýpkami má komplikácie. Určite by som nechcela, aby medzi nimi bolo aj moje dieťa,“ upozorňuje.
Pre dosiahnutie kolektívnej imunity musí byť preočkovanosť v populácii aspoň 95 percent. Podľa údajov z roku 2021 však pod túto hranicu klesla napríklad v okresoch Zvolen, Myjava, Levoča, Žiar nad Hronom či Bratislava V.