Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Pavel sa chce s najvyššími ústavnými činiteľmi stretávať pravidelne

Jeho inaugurácia sa uskutoční 9. marca.

Pavel sa chce s najvyššími ústavnými činiteľmi stretávať pravidelne
Na snímke novozvolený český prezident Petr Pavel. Foto: TASR

Inaugurácia nového českého prezidenta Petra Pavla sa uskutoční 9. marca o 14.00 h na Pražskom hrade. Spoločnú schôdzu na tento termín zvolá predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová.

Predsedníčka to potvrdila po prvom spoločnom stretnutí štyroch najvyšších ústavných činiteľov ČR v Senáte.

Hostí budú okrem Pavlovho tímu pozývať obe komory parlamentu. Novozvolený prezident uviedol, že v hre sú aj pozvánky pre zahraničných hostí. Pretože stále plynú lehoty na podávanie sťažností o voľbách, Pekarová Adamová ešte oficiálne schôdzu nezvolala.

„Toto stretnutie je pre mňa návratom k normálu. Nemali by sme to považovať za niečo výnimočné, ale štandardné,“ komentoval prvú schôdzku najvyšších ústavných činiteľov Pavel.

Zdôraznil, že nebudú konať ako jedna koalícia, ale ide o snahu spoločne komunikovať. „Máme na seba nielen mobilné telefóny, ale v kontakte sú aj naše tímy,“ dodal. Narážal tým na to, že súčasný prezident Zeman mobilný telefón nemá a komunikácia je preto komplikovanejšia.

Stretnutia raz za štvrť roka

Novozvolený český prezident spresnil, že stretnutia v tomto formáte budú približne raz za štvrť roka a ak to bude situácia vyžadovať, aj častejšie. Okrem toho sa budú stretávať aj pri iných príležitostiach.

Podľa premiéra Petra Fialu by takéto schôdzky mali byť prirodzené. Občania podľa neho očakávajú, že politici spolu budú komunikovať a budú sa vedieť dohodnúť.

„Všetci si uvedomujeme, že vďaka voličom sme dostali šancu opäť intenzívne komunikovať a pracovať pre túto krajinu,“ povedal predseda Senátu Miloš Vystrčil, ktorý schôdzku inicioval.

Na otázku, či Pavel už kontaktoval súčasného prezidenta, odpovedal, že iniciatívu očakáva od neho. Dodal, že na rokovanie je pripravený, ale čaká, aký termín mu navrhne Zeman.

Najvyšší ústavní činitelia na stretnutí hovorili aj o koordinácii zahraničnej politiky. „Nie je mojím cieľom robiť samostatnú zahraničnú politiku,“ vyhlásil Pavel. Česko by v tejto oblasti malo podľa neho hovoriť spoločným jazykom.

Ako to bolo za Zemana?

Miloš Zeman sa s najvyššími ústavnými činiteľmi po svojom nástupe do funkcie v roku 2013 stretával. Vzťahy sa výrazne zhoršili po návšteve Miloša Vystrčila na Taiwane v roku 2020.

Po nástupe novej vlády v roku 2021 sa schôdzky prerušili pre osobné animozity Zemana s predsedníčkou Snemovne, s predsedom Senátu či ministrom zahraničných vecí Janom Lipavským.

Zeman tiež dlhodobo presadzoval vlastnú zahraničnú politiku, ktorá nebola v súlade s postojom vlády či parlamentu.

Stretnutie Zemana a Pavla

Budúci prezident očakáva, že mu odchádzajúci prezident Miloš Zeman ponúkne termín vzájomných rokovaní. Nevidí dôvod, prečo by mal žiadať o samostatné stretnutie.

Zeman v nedeľu (29. 1.) počas návštevy Srbska novinárom povedal, že ak Pavel požiada o stretnutie, rád sa s ním stretne, čo v utorok (1. 2.) uviedol Zemanov kancelár Vratislav Mynář.

Pavel povedal, že je pripravený na stretnutie, rovnako ako Zeman. „Očakával by som však, že súčasný prezident navrhne dátum. Nevidím dôvod, prečo by som mal predkladať nejakú špeciálnu žiadosť. Návrh dátumu by som rád prenechal súčasnému prezidentovi,“ povedal.

Pavel chce okrem iného požiadať Zemana, aby až do konca svojho mandátu neprijímal žiadne zásadné rozhodnutia. Napríklad by nemal vopred vymenovať nového predsedu Ústavného súdu, čo Zeman nevylúčil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet