Na hlavný obsah

Postoje členských štátov EÚ sa líšia v otázke výstavby plotov na hraniciach

EÚ čelí zvýšenému počtu žiadateľov o azyl a nezákonných migrantov.

Postoje členských štátov EÚ sa líšia v otázke výstavby plotov na hraniciach
Ilustračná snímka vlajok Európskej únie. Foto: Unsplash

EÚ by mala byť úprimná a otvorená a pripustiť, že ploty (na hraniciach) fungujú a nemali by byť zo strany Európskej komisie (EK) odsudzované. Grécky minister zodpovedný za európske záležitosti Miltiadis Varvitsiotis to uviedol v súvislosti s pondelkovým (6. 2.) zasadnutím Rady EÚ pre zahraničné záležitosti.

Postoje jeho rezortných partnerov z ďalších členských krajín EÚ, ktoré vyjadrili na stretnutí sa líšili. Informovala o tom agentúra DPA.

Varvitsiotis žiadal, aby sa výstavba pohraničných plotov financovala z rozpočtu EÚ. Fyzické bariéry podľa neho znižujú množstvo príchodov migrantov.

Nemecká ministerka pre Európu Anna Lührmannová uviedla, že jej krajina nie je o takýchto návrhoch presvedčená.

Štátna tajomníčka francúzskeho rezortu diplomacie Laurence Booneová si zase myslí, že peniaze z EÚ sú na to, aby pomohli pri ochrane vonkajších hraníc. Nie sú však podľa jej slov určené na „výstavbu malty a tehál na ploty“.

Európska únia čelí zvýšenému počtu žiadateľov o azyl a nezákonných migrantov, ktorí na jej územie prichádzajú, píše DPA.

Výstavba múrov bola aj jednou z tém pondelkového rokovania ministrov zahraničných vecí a štátnych tajomníkov členských krajín EÚ zodpovedných za zahraničné záležitosti.

Európska komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová minulý týždeň uviedla, že EK napriek tlaku viacerých krajín nechce platiť za výstavbu plotov alebo múrov proti neželanej migrácii na vonkajšej hranici EÚ. Dodala, že stavanie múrov nie je v Európskej únii dobrým riešením.

Riešenia technického charakteru

Komisia pri ochrane vonkajších hraníc EÚ uprednostňuje pred výstavbou fyzických bariér riešenia technického charakteru. Po fyzických bariérach volajú niektoré členské štáty. Vyplynulo to z vyjadrenia podpredsedu EK Maroša Šefčoviča po pondelkovom zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli.

Rada ministrov pripravovala agendu pre mimoriadny samit EÚ (9. a 10. februára). Na ňom sa premiéri a prezidenti členských krajín budú venovať aj otázke migrácie.

Pondelňajšie zasadnutie Rady EÚ pre všeobecné záležitosti sa otázke plotov na vonkajších hraniciach Únie priamo nevenovalo. Šefčovič však upozornil, že Európska komisia musí prísne rešpektovať ustanovenia, ktoré jasne stanovujú, na čo môže míňať spoločné európske zdroje.

„Musím povedať, že je tam obrovská možnosť financovania rôznych projektov, ktoré sa týkajú ochrany vonkajšej hranice. Či už ide o kontrolné mechanizmy, rôzne spôsoby moderného dohľadu nad hranicami alebo o výcvik personálu a zlepšenie vybavenia Frontexu,“ vysvetlil Šefčovič.

„Skutočne si myslíme, že zabezpečovaním hraníc modernými technológiami a prípravou profesionálneho personálu a investovaním do často mimoriadne drahých zariadení, aby tá vonkajšia hranica bola skutočne chránená, si plníme svoj mandát. Súhlasím s Johanssonovou, že by sme sa mali pozerať na to, ako investovať do tých technológií a oblastí, ktoré prinášajú najväčšiu pridanú hodnotu,“ odkázal slovenský eurokomisár.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet