Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Proces v kauze Mýtnik súd odročil, obhajca Martina Bahledu má zdravotné problémy

Zrušil aj štvrtkové pojednávanie.

Proces v kauze Mýtnik súd odročil, obhajca Martina Bahledu má zdravotné problémy
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, nemohol v stredu (1. 2.) pokračovať v pojednávaní v kauze Mýtnik, v ktorej obžalobe z ekonomickej a korupčnej trestnej činnosti čelí šesť osôb. Medzi nimi sú aj podnikateľ Jozef Brhel, jeho syn Jozef Brhel mladší či bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc.

Dôvodom sú náhle zdravotné problémy Martina Pohoveja, obhajcu Martina Bahledu. Súd o tom informoval v utorok (31. 1.) večer a spolu s klientom žiadali odročenie procesu. ŠTS zrušil aj štvrtkové (2. 2.) pojednávanie.

„Myslím si o tom svoje. Moja prax a skúsenosť hovorí o tom, že substitúcie (zastúpenie) sa dávajú aj priamo na pojednávaní. Nemusí tam byť nejaký časový odstup, najmä medzi kolegami, ktorí kauzu poznajú,“ reagoval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa.

Súhlasí s predsedom senátu, že v tomto štádiu konania bude dôvodné ustanoviť aj náhradných obhajcov.

Na stredajšom pojednávaní mal pokračovať výsluch podnikateľa Michala Suchobu, ktorý sa začal už vlani v novembri. On, ako aj bývalý prezident finančnej správy František Imrecze, ktorý už vypovedal, tiež čelia obvineniu v tejto kauze. Rozhodli sa však spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní a vypovedať.

„Svedok Michal S. klame. Jeho klamstvá by som hodnotil ako infantilné. Budeme preto trvať na znaleckom dokazovaní odborníkov z oblasti psychológie s cieľom posúdenia dôveryhodnosti a pravdovravnosti svedka. V psychológii platí priama úmera, čím prísnejší trest, tým väčšia tendencia kajúcnika klamať,“ konštatoval Michal Mandzák, obhajca Jozefa Brhela a jeho syna.

Mandzák na súd v stredu priviedol aj súdneho znalca Dušana Selka. Podľa Repu by znalec mal posudzovať výpoveď ako celok a nielen časť z nej. Zdôraznil, že psychológ v novembri na pojednávaní nebol.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko