Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Rusko bude naďalej pomáhať Mali s vylepšovaním vojenských kapacít, tvrdí Lavrov

Uviedol to počas návštevy tejto západoafrickej krajiny.

Rusko bude naďalej pomáhať Mali s vylepšovaním vojenských kapacít, tvrdí Lavrov
Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: TASR/AP

Rusko bude naďalej pomáhať Mali s vylepšovaním vojenských kapacít, uviedol v utorok (7. 2.) ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas návštevy tejto západoafrickej krajiny. Informovala o tom agentúra Reuters.

Moskva podľa Lavrova tiež dúfa, že do Mali začne čoskoro vyvážať pšenicu, hnojivá a ropné produkty.

Povstanie skupín v Mali

Mali sužuje povstanie skupín napojených na al-Káidu a Islamský štát (IS) od roku 2012. Násilnosti, ktoré vtedy vypukli na severe krajiny, sa neskôr rozšírili do ďalších oblastí. Ako aj do susedných štátov Burkina Faso a Niger.

Západné krajiny sa obávajú, že v Mali sa bude viac angažovať ruská súkromná polovojenská Vagnerova skupina. Tá po boku ruskej armády bojuje na Ukrajine.

Malijská vláda, ktorá sa k moci dostala v roku 2021 po vojenskom prevrate, tvrdí, že ruské sily prítomné v krajine nie sú žoldnieri, ale vojaci, ktorí pomáhajú miestnym silám s výcvikom pri používaní vojenského vybavenia zakúpeného od ruských firiem.

Experti OSN minulý týždeň vyzvali na nezávislé vyšetrenie porušovania ľudských práv a možných vojnových zločinov malijských vládnych síl i ruskej Vagnerovej skupiny, ktorá s nimi spolupracuje.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet