Na hlavný obsah

Skrátiť volebné obdobie by sa mohlo dať okrem uznesenia aj referendom

Návrh novely ústavy poslanci posunuli do druhého čítania.

Skrátiť volebné obdobie by sa mohlo dať okrem uznesenia aj referendom
Ilustračná snímka z parlamentu. Foto: RTVS

Skrátiť volebné obdobie by sa mohlo dať aj referendom. Predpokladá to návrh novely Ústavy SR z dielne poslancov Sme rodina Jozefa Hlinku a Petra Pčolinského.

Návrh poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok (2. 2.) posunuli do druhého čítania. Okrem toho návrh obsahuje aj možnosť skrátiť volebné obdobie NR SR uznesením poslancov.

„Úprava má umožniť voličom v referende vyjadriť svoju vôľu a vysloviť sa za predčasné ukončenie pôsobenia parlamentu,“ skonštatovali poslanci.

Návrh ústavného zákona zároveň aj parlamentu umožňuje rozhodnúť o skrátení svojho volebného obdobia, a to formou schválenia uznesenia o jeho skrátení. Takáto úprava už platí po tom, ako koncom januára poslanci prijali podobnú novelu.

Pčolinský takisto navrhuje, aby bol na prijatie uznesenia o skrátení volebného obdobia NR SR potrebný súhlas aspoň trojpätinovej väčšiny všetkých poslancov.

„V prípade, ak by sa platným výsledkom referenda rozhodlo o skrátení volebného obdobia, alebo ak by Národná rada SR prijala uznesenie o skrátení svojho volebného obdobia, navrhuje sa, aby jej volebné obdobie skončilo dňom konania volieb do NR SR,“ vysvetlili poslanci.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko