Na hlavný obsah

Špionáž na britskom veľvyslanectve. Bývalý pracovník dostal 13-ročný trest

Vynášal citlivé informácie Rusku.

Na 13 rokov a dva mesiace poslal britský sudca za mreže muža, ktorý sa priznal ku špionáži v prospech Ruska vykonávanej pri práci na britskom veľvyslanectve v Berlíne. Brit David Ballantine Smith tam pracoval ako člen ochranky.

Vlani na jeseň na súde uviedol, že odovzdal ruskému vojenskému atašé v nemeckej metropole osobné údaje zamestnancov ambasády a ďalšie tajné informácie.

„Vystavili ste tých ľudí maximálnemu riziku,“ povedal sudca Mark Wall pri vypočutí o výške trestu. „Vašu mieru previnenia ďalej zvyšuje skutočnosť, že ste za svoje kriminálne počínanie dostávali peniaze,“ citovala sudcu spravodajská spoločnosť BBC.

Smitha stíhali na základe zákona o úradných tajomstvách, za ktorého porušenie hrozí odňatie slobody na dva až 14 rokov. Sudca Wall v piatok (17. 2.) uviedol, že ochrana tajných informácií sa spája so silným verejným záujmom a že trest pre 58-ročného muža musí byť taký vysoký, aby odradil od podobných činov aj ďalších.

Wall sa zaoberal obvineniami v súvislosti so Smithovými aktivitami v rokoch 2020 a 2021. Uviedol však, že jeho „podvratná činnosť sa začala o dva roky skôr“.

Nahnevaný na Britániu

Smith v tom čase žil v nemeckom Postupime a na britskej ambasáde pracoval do augusta, keď ho zatkla nemecká polícia. Podľa následnej obžaloby Smith pociťoval náklonnosť k Rusku a naopak nenávisť k Spojenému kráľovstvu.

Smitha nahnevalo, že veľvyslanectvo vyvesilo dúhovú vlajku na podporu sexuálnych menšín, uviedla britská prokuratúra. Obhajoba tvrdila, že Smith chcel iba ambasádu „zahanbiť“ a že v danom období trpel depresiami.

Muž sa vlani v novembri priznal k ôsmim bodom obžaloby a potvrdil, že poslal dva listy s citlivými informáciami na ruskú ambasádu v nemeckom hlavnom meste.

Sudca Wall v piatok popisoval, že Smitha usvedčili zo zberu utajovaných materiálov po dobu viac ako tri roky, vrátane „tajnej vládnej komunikácie“ s vtedajším britským premiérom Borisom Johnsonom.

„Vaším motívom, keď ste im pomáhali (Rusom), bolo poškodiť britské záujmy,“ povedal sudca. „Vaše nezákonné správanie bolo vytrvalé a do určitej miery sofistikované,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet