Na hlavný obsah

Štátny systém ukrátil podnikateľov o dotácie na energie

Niektoré žiadosti zamietli.

Štátny systém ukrátil podnikateľov o dotácie na energie
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Firmy môžu čoskoro žiadať o ďalšie dotácie na energie. Ministerstvo hospodárstva im rozdelí takmer 280 miliónov eur. Po poslednej výzve sú však niektorí podnikatelia skeptickí. Peniaze sa k nim nedostali.

Ku koncu minulého roka dostali podnikatelia, školy či obce od štátu prvých 77 miliónov eur. Peniaze im mali vykompenzovať vysoké faktúry za mesiace august a september, keď boli plyn a elektrina najdrahšie.

Z viac ako 19 000 žiadostí schválili asi 13 000. Zvyšné zamietli buď z dôvodu, že ich podnikatelia nesprávne vyplnili, alebo nastala chyba na strane štátu.

Pozrite si celú reportáž RTVS:

„Ak tam došlo k technickému nesúladu na základe dát z jeho faktúry, ktoré má od dodávateľa a dát, ktoré nám jeho dodávateľ dodal do nášho systému, tak áno, samozrejme, prostriedky dostane dodatočne vyplatené,“ vysvetlil dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman.

„Sú to možno desiatky, maximálne stovky podnikateľov, kde došlo k nejakému nesúladu. Pozitívne je však to, že sa to dá ešte spätne opraviť formou podania žiadosti,“ povedal Marek Harbuľák, prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska.

Odchýlky medzi cenou na faktúre a cenou u dodávateľa sú malé, dajú sa rátať v kilowatthodinách. Aby sa podobný problém neopakoval pri ďalších energo-dotáciach, na ministerstve systém zlepšujú.

Okrem septembra a augusta by chceli podnikatelia vykompenzovať aj ostatné mesiace z minulého roka, teda posledný štvrťrok. Minister takúto pomoc nevylučuje, no nateraz sa budú môcť zapojiť do výzvy, ktorá sa týka už tohto roka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika