Na hlavný obsah

Stredné Turecko postihlo zemetrasenie s magnitúdou 5,2

Škody a zranených zatiaľ nehlásia.

Stredné Turecko postihlo zemetrasenie s magnitúdou 5,2
Na archívnej snímke žena sedí na troskách budovy, ktorá sa zrútila v dôsledku zemetrasenia v meste Nurdagi na juhu Turecka. Foto: TASR/AP

Zemetrasenie s magnitúdou 5,2 postihlo tureckú provinciu Nigde v regióne Stredná Anatólia, oznámilo v sobotu (25. 2.) centrum pre monitorovanie zemetrasení Kandilli. Zatiaľ neboli hlásené zranenia ani škody. Správu priniesla tlačová agentúra DPA.

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v okrese Bor, približne 350 kilometrov západne od turecko-sýrskej pohraničnej oblasti, zničenej obrovským zemetrasením zo 6. februára. To si vyžiadalo v oboch krajinách už vyše 50 000 ľudských životov.

Pred sobotňajšími otrasmi bolo v Turecku od piatka (24. 2.) večera zaznamenaných najmenej sedem zemetrasení s magnitúdou nad 4, vrátane zničeného juhu. Uviedol to Turecký úrad pre zvládanie katastrof a núdzových situácií AFAD.

Starosta mesta Nigde, Emrah Özdemir, pre štátnu televíziu TRT povedal, že ešte nehlásia žiadne škody.

Dotrasy zemetrasenia zo začiatku februára

Po tragickom zemetrasení zo 6. februára nasledovalo viac než 9 500 dotrasov, čo je mimoriadny úkaz. Podľa predpokladov odborníkov budú dotrasy pokračovať nasledujúce dva roky, uviedol novinárom v Ankare pri inej príležitosti Orhan Tatar z AFAD.

Na mieste sú už skupiny expertov, ktorí odhadujú následky nového zemetrasenia. Sériu otrasov medzitým zaznamenali aj vo vojnou sužovanej Sýrii a v susednom Iraku.

Sýria, ktorá sa stále spamätáva z tragického zemetrasenia zo začiatku februára, v sobotu informovala, že za posledných 24 hodín zaznamenala 61 nových otrasov. Sýrske národné centrum pre zemetrasenia označilo tieto otrasy za slabé. V online vyhlásení napísalo, že seizmologická situácia sa začína stabilizovať, napriek veľkému počtu dotrasov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet