Takmer polovici zvierat a zhruba tretine rastlín v Spojených štátoch hrozí vyhynutie. Vyplýva to zo zistení výskumnej skupiny zaoberajúcej sa ochranou prírody NatureServe. Podľa nej je 41 percent amerických ekosystémov na pokraji kolapsu. Informovala o tom agentúra Reuters.
Vyhynutie hrozí najrôznejším druhom od rakov a kaktusov cez sladkovodné mušle po známu mäsožravú rastlinu mucholapku podivnú. Tá sa prirodzene vyskytuje len v malej oblasti na východoamerickom pobreží. Na pokraji vyhynutia je 40 percent všetkých zvierat a 34 percent všetkých rastlín.
Štúdia NatureServe o stave fauny a flóry v Spojených štátoch sa zakladá na analýze dát od viac ako tisícky vedcov z USA a Kanady. Podľa autorov ide o najobsiahlejší podobný dokument, ktorý sumarizuje informácie o zvieratách, rastlinách a ekosystémoch za posledných päť desaťročí. Štúdia tiež ukazuje, ktoré oblasti v Spojených štátoch nemajú ochranu a na ktorých miestach zvieratá a rastliny čelia najväčšiemu ohrozeniu.
Výsledky správy sú „desivé“, uviedol Sean O’Brien, šéf NatureServe. „Ak si chceme zachovať súčasnú škálu biodiverzity, musíme sa zamerať na miesta, kde prírodu najviac ohrozujú,“ povedal O ‚Brien. Vyjadril nádej, že zistenia vedcov umožnia zákonodarcom pochopiť naliehavosť, s ktorou potrebujú rokovať.
Vyhynutie hrozí takmer polovici všetkých druhov kaktusov a 200 druhov stromov. Medzi najviac ohrozené ekosystémy patria rozsiahle americké prérie, pričom viac ako polovici zo všetkých 78 typov trávnatých oblastí v krajine hrozí zánik.
Najväčšie nebezpečenstvo hrozí živočíchom, rastlinám a ekosystémom v Kalifornii, Texase a na juhovýchode USA, uvádza štúdia. Ide o najbohatšie oblasti s ohľadom na biodiverzitu, ale zároveň tiež o miesta, kde v posledných desaťročiach prudko vzrástla ľudská populácia, uvádza Wesley Knapp, hlavný botanik NatureServe.