Na hlavný obsah

Ukrajina nepoužije západné zbrane proti Rusku, tvrdí nemecký kancelár Scholz

Súhlasí s tým aj Zelenskyj.

Ukrajina nepoužije západné zbrane proti Rusku, tvrdí nemecký kancelár Scholz
Na archívnej snímke z 2. októbra 2013 nemecký tank Leopard 2. Foto: TASR/DPA

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj súhlasí s tým, že zbrane dodané Západom na Ukrajine sa nepoužijú na útoky na ruské územie. Povedal v nedeľu (5. 2.) v rozhovore pre týždenník Bild am Sonntag nemecký kancelár Olaf Scholz. Vyplýva to zo správ agentúr DPA a AFP.

„V tomto bode je tu konsenzus,“ potvrdil. Západní spojenci Ukrajiny sa zaviazali, že ju vyzbroja presnými raketami a raketovými systémami, ako aj tankami v čase, keď sa Kyjev usiluje zatlačiť späť ruské jednotky na východe krajiny.

Ruský prezident Vladimir Putin porovnal intervenciu krajín , napríklad Nemecka, s bojom svojho národa počas druhej svetovej vojny. „Znovu a znovu sme nútení odrážať agresiu kolektívneho Západu,“ vyhlásil Putin vo štvrtok (2. 2.) pri príležitosti 80. výročia sovietskeho víťazstva v bitke o Stalingrad.

Nemecký kancelár však toto prirovnanie odmietol. „Jeho vyjadrenia patria do série absurdných historických porovnaní, ktoré používa na ospravedlnenie svojho útoku na Ukrajinu,“ podotkol. „Avšak, túto vojnu nič neospravedlňuje,“ dodal.

V telefonátoch s Putinom dal ruskému prezidentovi „veľmi jasne“ najavo, že jedine Rusko nesie celú zodpovednosť za vojnu na Ukrajine, cituje DPA. Putin sa pritom počas týchto telefonátov podľa nemeckého kancelára nevyhrážal ani jemu, ani Nemecku.

„Spolu s našimi spojencami dodávame Ukrajine bojové tanky, aby sa mohla brániť. Starostlivo sme zvážili každú dodávku zbraní v úzkej koordinácii s našimi spojencami, počnúc Amerikou,“ povedal Scholz. Ako ďalej konštatoval, takýmto prístupom, založenom na konsenze, sa dá „vyhnúť eskalácii“.

Situácia na fronte medzitým vyostruje

Situácia na frontových líniách na východe Ukrajiny sa vyostruje a Rusko do bojov nasadzuje čoraz viac a viac vojakov, uviedol v noci na nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vyplýva to zo správy agentúry Reuters.

Kremeľ sa po mesiacoch neúspechov na bojisku snaží o významné víťazstvo, pričom ruské sily sa usilujú ovládnuť mesto Bachmut a bojujú o kontrolu nad neďalekou hlavnou zásobovacou trasou pre ukrajinské sily. Dobyť sa pokúšajú aj mesto Vuhledar zhruba 120 kilometrov juhozápadne od Bachmutu, ktoré sa tiež nachádza v Doneckej oblasti.

„Často som musel povedať, že situácia na fronte je ťažká a je stále tvrdšia a ten čas je tu opäť… Útočník vkladá stále viac svojich síl do rozbíjania našej obrany,“ povedal Zelenskyj v pravidelnom nočnom videoposolstve. Ako dodal, mimoriadne ťažká situácia je práve v Bachmute, Vuhledare či Lymane.

Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maliarová predtým v sobotu (4. 2.) na sociálnej sieti twitter uviedla, že ruské úsilie zlomiť ukrajinskú obranu v Bachmute a Lymane zlyhala. Lyman, ktorý leží severne od Bachmutu, bol ukrajinskými silami oslobodený v októbri, pripomína Reuters.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet