Na hlavný obsah

Ukrajina sa pripravuje na ďalšiu ruskú ofenzívu

Tvrdí to ukrajinský minister obrany.

Ukrajina sa pripravuje na ďalšiu ruskú ofenzívu
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov tvrdí, že Rusko zmobilizovalo pol milióna mužov. Výročie invázie si podľa neho možno chce pripomenúť novou ofenzívou na východe a juhu Ukrajiny. Podľa stanice Rádio Sloboda (RFE/RL) to Reznikov uviedol v rozhovore pre francúzsku spravodajskú televíziu BFM.

O plánoch ruského generálneho štábu začať novú ofenzívu na Ukrajine vo februári alebo v marci 2023 už pred časom informovala agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje blízke Kremľu.

Reznikov tiež v rozhovore pre BFM pripustil, že vzhľadom na to, že Rusom záleží na symbolike, mohli by niečo skúsiť okolo 24. februára, keď uplynie rok od invázie ruskej armády na Ukrajinu.

„Nepodceňujeme nášho nepriateľa,“ vyhlásil ukrajinský minister. Podľa odhadov Ukrajiny Rusko zmobilizovalo približne 500 000 mužov, aj keď Moskva oficiálne hovorí o 300 000 zmobilizovaných.

Odborníci z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) v jednej zo svojich najnovších správ pripúšťajú, že Rusko by sa mohlo pripravovať na ďalšie cezhraničné výpady. A to práve do severovýchodných oblastí Ukrajiny.

Informačná operácia

Podľa ISW mal ruský prezident Vladimir Putin v stredu (1. 2.) pracovné stretnutie, na ktorom sa hovorilo o obnove infraštruktúry v oblasti Krymu, ako aj v Belgorodskej, Brianskej a Kurskej oblasti po ich ostreľovaní Ukrajinou. Putin označil zastavenie takéhoto ostreľovania za jednu z hlavných úloh rezortu obrany.

Putinov dôraz na nebezpečenstvo ukrajinského ostreľovania pohraničných oblastí má pravdepodobne dvojaký účel, tvrdia experti ISW.

Objasnili, že Putin takto pokračuje v informačnej operácii, ktorej účelom je prezentovať vojnu na Ukrajine ako hrozbu pre ruských občanov. Chce takto získať v Rusku podporu pre dlhotrvajúcu vojnu.

Súčasne si takto Putin chce vytvárať podmienky pre eskaláciu cezhraničných výpadov na Ukrajinu. Jeho cieľom je odkloniť a rozptýliť ukrajinské jednotky a pripútať ich pozornosť k pohraničným regiónom na severovýchode Ukrajiny.

ISW sa však domnieva, že ruská invázia z Bieloruska je vysoko nepravdepodobná a zdá sa, že prebiehajúca informačná operácia na pripútanie ukrajinských jednotiek k severnej hranici zlyháva, píše na svojom webe stanica RFE/RL.

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl vo svojej zvodke zo štvrtkového rána uviedol, že ruské jednotky „vykonávajú aktívny prieskum a vo viacerých oblastiach, predovšetkým na východe Ukrajiny, sa pripravujú na ofenzívu.“

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet