Na hlavný obsah

V základnej škole testujú február bez domácich úloh

Pokus ukáže, koľko snahy a zodpovednosti je v žiakoch.

V základnej škole testujú február bez domácich úloh
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

V Základnej škole s materskou školou Koperníkova v Hlohovci sa rozhodli v mesiaci február dať domáce úlohy do roviny dobrovoľného precvičovania a upevňovania učiva. Dočasne poverený minister školstva Ján Horecký je za to, aby deti čo najviac práce a vzdelávania urobili v škole. Ale nie je za striktný zákaz domácich úloh.

K februáru bez domácich úloh pristúpila škola v súlade s modernizáciou vyučovacieho procesu, názormi psychológov a v záujme odstraňovania stresov žiakov z domácej prípravy. „V mesiaci február domáce úlohy neuvedú na EduPage. Žiaci si ich poznačia/nepoznačia do slovníčkov individuálne, nebudú ich kontrolovať vyučujúci. Ale môžu byť obsahom preverovania vedomostí. Ich plnenie sa pre vyučujúceho môže stať za vopred určených pravidiel jedným z kritérií hodnotenia žiakov,“ uvádza sa na webe školy.

Základná škola zároveň poukazuje na to, že tento mesiac je pilotný a ukáže, koľko snahy a zodpovednosti je v žiakoch.

Domáce úlohy plnia podľa Horeckého viacero účelov. Jedným z nich je, že dieťa potrebuje mať priestor i na individuálnu samostatnú prácu. „Ten priestor môže mať aj v škole. Potom ho nepotrebuje doma, keď hovoríme o tomto účele domácej úlohy. Sú krajiny alebo školy, kde to tak robia. Deti dostávajú tento priestor priamo v škole,“ poznamenal šéf rezortu školstva. Zároveň poukázal aj na susedné Rakúsko, kde deti trávia dlhší čas v škole popoludní.

Ďalším účelom domácich úloh je aj to, že niektoré deti potrebujú viac času na to isté, čo iné dieťa urobí za polovičný čas. „Aby sa také dieťa nestratilo z peletónu, aby si dokázalo osvojiť potrebné zručnosti a vedomosti, môže potrebovať takúto individuálnu podporu,“ vysvetlil minister školstva. Poukázal i na to, že niektoré školy už teraz poskytujú takýto priestor žiakom, napríklad v školskom klube detí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny