Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Víťazom mužského slalomu na MS sa stal Nór Kristoffersen

Senzáciou je aj strieborná medaila pre Gréka Ginnisa.

Zľava strieborný AJ Ginnis z Grécka, zlatý Henrik Kristoffersen z Nórska a bronzový Talian Alex Vinatzer.
Zľava strieborný AJ Ginnis z Grécka, zlatý Henrik Kristoffersen z Nórska a bronzový Talian Alex Vinatzer.Foto: TASR/AP

Nórsky lyžiar Henrik Kristoffersen prekvapivo zvíťazil v slalome na majstrovstvách sveta vo francúzskom stredisku Courchevel/Méribel. Zlatú medailu si odnáša po tom, čo si v druhom kole polepšil o 15. priečok, keďže prvá jazda mu príliš nevyšla.

Ďalšou senzáciou je strieborná medaila pre gréckeho pretekára AJ Ginnisa, ktorý na víťaza stratil 20 stotín sekundy. Tretie miesto obsadil Talian Alex Vinatzer s mankom 38 stotín sekundy.

V prvom kole sa s nástrahami trate najlepšie vyrovnal Rakúšan Manuel Feller, ktorý zajazdil dynamicky a čisto a vybudoval si náskok 13 stotín pred Nórom Lucasom Braathenom a Ginnisom.

Líder hodnotenia disciplíny vo SP Braathen predviedol pri návrate na biele svahy svoju typickú agresívnu jazdu a vôbec nebolo na ňom znať, že iba pred niekoľkými dňami absolvoval operáciu slepého čreva.

Ginnis sa presadil s vyšším štartovým číslom 24. Svojím výkonom nadviazal na senzačné druhé miesto zo slalomu zo Chamonix, keď prvýkrát prekvapil lyžiarsku verejnosť. V tesnom závese bol priebežne štvrtý Nemec Linus Strasser (+0,14). Razantne išiel aj obhajca titulu z Cortiny Sebastian Foss-Solevaag z Nórska, ktorý stratil na piatej pozícii 35 stotín.

Zjazdovka L’Eclipse, celá ponorená v tieni, nepriala Švajčiarom, ktorí otvorili preteky. Najlepší z nich bol po prvom kole dvanásty Ramon Zenhäusern, napokon skončil deviaty. Na náročnej trati mali problémy v úvodnej strmine, Loic Meillard štartujúci s jednotkou vypadol dokonca už na tretej bránke.

Napätie až do konca

Druhé kolo bolo v strmších častiach ešte zatvorenejšie, pretekári sa opäť vytrápili hlavne v úvodnej odklonenej strmine. Jeden z favoritov Kristoffersen so snahou napraviť nevydarenú prvú jazdu zaútočil zo 16. pozície, po zaváhaniach v hornej časti našiel v strednej pasáži správne tempo, predviedol výborný finiš a dostal sa jasne do vedenia.

Neprekonal ho domáci Clement Noel, Talian Vinatzer a ani obhajujúci krajan Foss-Solevaag, ktorý sa po veľkých komplikáciách prepadol až na 19. priečku. Potom Strasser nevyužil, že trať druhého kola staval jeho tréner a výrazne klesol, rovnako ako Braathen, ktorý doplatil na obrovskú chybu v plochej pasáži.

Ginnis bojoval hore so zatvorenými bránkami. Dolu sa však podporovaný publikom vyhecoval k maximálnemu výkonu a zaradil sa o dve desatiny hneď za Kristoffersena. Ten napokon mohol sláviť triumf, lebo Feller išiel hore opatrne. Problémy mal aj v strednej strmine a klesol až na siedme miesto, na ktorom skončil spoločne s Braathenom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport