Na hlavný obsah

Aféra Partygate: Zverejnili dôkazy proti britskému expremiérovi Johnsonovi

V ohrození je Johnsonova budúcnosť v politike.

Aféra Partygate: Zverejnili dôkazy proti britskému expremiérovi Johnsonovi
Britský expremiér Boris Johnson. Foto: TASR/AP

Imunitný výbor britského parlamentu v stredu (22. 3.) zverejnil dokument s dôkazmi, ktoré má proti bývalému konzervatívnemu premiérovi Borisovi Johnsonovi v afére okolo večierkov v čase covidových lockdownov a jeho následných výpovedí v parlamente.

Ide o viac ako 100 strán výpovedí svedkov, fotografií aj dokumentov. Poslanci zisťujú, či Johnson vedome klamal parlament, keď pred ním vypovedal o afére zvanej Partygate. Johnson bude pred výborom vypovedať popoludní; môže prísť aj o poslanecký mandát.

Celkovo 16 večierkami a ďalšími stretnutiami, ktoré sa konali koncom roka 2020 a v prvej polovici roka 2021, sa už zaoberalo nezávislé vyšetrovanie úradníčky Sue Grayovej a neskôr aj polícia. Pokutu za účasť na nich dostalo celkovo 83 ľudí vrátane bývalého premiéra.

Obsahom stredajšieho verejného rokovania nebude otázka, či Johnson porušil vládne nariadenie o obmedzení stretávania ľudí v čase pandémie covidu, ale o tom, či vedome klamal parlamentu, keď tvrdil, že o porušovaní pravidiel nemal tušenie. 

Výbor už v utorok (21. 3.) zverejnil 52-stranový dokument vypracovaný Johnsonom a jeho advokátom, ktorý poslúži ako jadro jeho obhajoby. Bývalý premiér v ňom uznáva, že jeho vyhlásenie v parlamente bolo zavádzajúce. Tvrdí však, že on to v tom čase nevedel a konal v dobrej viere.

Fotografie a konverzácie

Medzi zverejnenými dôkazmi sú napríklad fotografie z jednotlivých stretnutí, konverzácia prostredníctvom aplikácie WhatsApp medzi zamestnancami britského úradu vlády, ktorí debatujú o tom, ako sa ku škandálu postaviť.

Nachádza sa tam aj výpoveď vtedajšieho šéfa štátnej správy Simona Casea, ktorý uviedol, že Johnsonovi nikto neposkytol uistenie, že pravidlá sa dodržiavajú, ako Johnson tvrdil.

Poslancov v imunitnom výbore bude pred Johnsonom dnes sedem – štyria konzervatívci, dvaja labouristi a jeden zo Škótskej národnej strany (SNP). Predsedníčkou je labouristka Harriet Harmanová.

Poslanci sa budú na rokovaní, ktoré sa môže podľa odhadov natiahnuť na najmenej štyri hodiny, snažiť dokázať, že premiér oklamal parlament, keď tvrdil, že nevedel, že porušuje pravidlá vydané jeho vlastnou vládou.

Ak sa tak stane, Johnsonova politická budúcnosť môže značne utrpieť, súdia britské médiá. Mohol by totiž prísť aj o mandát poslanca.

Keď sa vypočutie skončí, výbor sa bude musieť rozhodnúť, či chce osobne vypočuť ešte niekoho ďalšieho. To je podľa zdrojov stanice BBC nepravdepodobné, poslanci by však mohli požiadať inú osobu o písomnú výpoveď. Závery vyšetrovania, ktoré trvá už desať mesiacov, oznámi výbor „určite do leta, ale pravdepodobne pred Veľkou nocou“, píše BBC.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet