Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Amatérsky zlatokop našiel v Austrálii takmer päťkilovú zlatú hrudu. Má obrovskú hodnotu

Pri hľadaní použil len obyčajný detektor kovov.

Amatérsky zlatokop našiel v Austrálii takmer päťkilovú zlatú hrudu. Má obrovskú hodnotu
Nález hrudy zlata v Austrálii. Foto: Youtube/ 9 News Australia

Austrálsky amatérsky hľadač zlata objavil v štáte Victoria rekordne veľkú zlatú hrudu s hmotnosťou 4,6 kilogramu. Jej hodnota sa odhaduje na 240 000 austrálskych dolárov (149 000 eur). TASR správu prevzala v utorok zo stanice BBC.

Muž, ktorý si prial zostať v anonymite, našiel zlatú hrudu na náleziskách zlata v austrálskom štáte Victoria, ktoré boli v 19. storočí epicentrom tamojšej „zlatej horúčky“. Pri hľadaní použil len obyčajný detektor kovov.

Austrálsky znalec Darren Kamp, ktorý vzácny nález ohodnotil a následne odkúpil, uviedol, že počas svojej 43-ročnej kariéry ešte takú veľkú hrudu zlata nevidel. Označil to za „objav, ktorý sa podarí len raz za život“.

Kamp zistil, že 4,6-kilogramová hruda obsahuje až 2,6 kilogramu čistého zlata. Stanica BBC uvádza, že hoci sú podobné nálezy zriedkavé, Austrália je vo všeobecnosti považovaná za najväčší rezervoár zlata na svete. Mnohé zlaté nugety boli objavené práve na austrálskom území.

Najväčší zlatý nuget objavili v austrálskom Ballarate v roku 1858. Vážil 71,3 kilogramu a obsahoval vyše 99 percent zlata.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet