Na hlavný obsah

Donald Trump sa vracia na sociálne siete: Som späť!

Na sociálnej sieti facebook zverejnil príspevok prvýkrát po dvoch rokoch.

Donald Trump sa vracia na sociálne siete: Som späť!
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Bývalý americký prezident Donald Trump sa v piatok (17. 3.) po viac ako dvoch rokoch vrátil na sociálnu sieť Facebook a zverejnil dvojslovný odkaz: „SOM SPÄŤ!“ Informovala o tom agentúra DPA.

Predmetný príspevok sprevádza 12-sekundové video, na ktorom sa Trump po víťazstve vo voľbách v roku 2016 prihovára k jasajúcemu davu. „Ospravedlňujeme sa, že sme vás nechali čakať. Je to komplikovaná záležitosť,“ hovorí Trump v klipe.

Trumpovi zakázali prístup na facebook, ako aj na ďalšie sociálne platformy – napríklad na Instagram a Twitter – po tom, ako 6. januára 2021 po jeho volebnej prehre so súperom Joeom Bidenom zaútočil dav jeho priaznivcov na Kapitol.

Trumpa následne obvinili zo šírenia volebných dezinformácií a podnecovania násilia. Spoločnosť Meta, ktorá vlastní Facebook aj Instagram, zrušila jeho zákazy v januári, ale Trump sa zatiaľ držal mimo.

Spoločnosť YouTube v piatok zrušila obmedzenia na Trumpovom účte. Twitter, na ktorom Trump počas svojho prezidentovania neustále publikoval, obnovil jeho účet vlani v novembri po tom, ako spoločnosť kúpil americký magnát Elon Musk. Na Twitteri Trumpa „sleduje“ viac ako 80 miliónov ľudí.

Musí postupovať podľa štandardov

Keď Meta v januári tohto roku oznámila, že Trump sa môže vrátiť na sociálnu sieť Facebook, zdôraznila, že exprezident bude „podliehať štandardom našej komunity“.

„V prípade, že pán Trump bude zverejňovať ďalší obsah porušujúci pravidlá, obsah sa odstráni a pozastaví sa mu činnosť na jeden mesiac až dva roky – v závislosti od závažnosti porušenia predpisov,“ uviedol Nick Clegg, prezident spoločnosti Meta pre globálne záležitosti.

Okrem piatkového príspevku na Facebooku zostal Trump v uplynulých dvoch rokoch verný konzervatívnej platforme Truth Social, ktorú sám založil. Má tam však len zlomok počtu sledovateľov ako na Twitteri, všíma si DPA.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet