Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Europarlament schválil dvojicu predpisov klimatického balíka Fit for 55

Predpisy ešte musí schváliť Rada EÚ.

Europarlament schválil dvojicu predpisov klimatického balíka Fit for 55
Europoslanci v Európskom parlamente v Štrasburgu. Foto: TASR/AP

Európsky parlament (EP) schválil dvojicu právnych predpisov klimatického balíka Fit for 55. Tie okrem iného sprísnia nároky kladené na členské štáty týkajúce sa zníženia emisií v odvetviach, ktoré zatiaľ nie sú zahrnuté v systéme emisných kvót.

Miera zníženia závisí od výkonnosti ekonomík jednotlivých štátov. Druhá norma sa týka posilnenia schopnosti krajiny pohlcovať uhlíkové emisie.

Takzvané nariadenie o zdieľaní úsilia pri znižovaní emisií europoslanci prijali väčšinou 486 ku 132 hlasom. Na znení normy sa zástupca EP dohodol s členskými štátmi zastúpenými v Rade EÚ s českým predsedníctvom vlani v novembri. Než zákon nadobudne účinnosť, musí ho schváliť aj Rada.

Spravodajkyňa pre legislatívu z ľudovej frakcie (EPP) Jessica Polfjärdová po hlasovaní uviedla, že „legislatíva predstavuje v plnení klimatických cieľov EÚ obrovský krok vpred“. „Vysielame jasný signál, že program EÚ na ochranu klímy je konkurencieschopný a účinný a môže slúžiť za vzor zvyšku sveta,“ povedala europoslankyňa.

Klimatický balík Fit for 55 má za cieľ znížiť emisie skleníkových plynov o aspoň 55 percent do roku 2030 a do roku 2050 urobiť z Európy prvý klimaticky neutrálny kontinent na svete.

Ciele pre uhlíkové emisie

Druhé v utorok (14. 3.) schválené opatrenie stanovuje vyššie ciele pre takzvané prepady uhlíka. Ide o uhlíkové emisie, ktoré vedia absorbovať lesy, pôda aj ďalšie krajinné prvky. Ambicióznejším cieľom členských štátov aj EP je, aby krajina vedela pohltiť ekvivalent 310 miliónov ton CO2 v roku 2030. Každá krajina sa dá podľa dohody vlastný záväzný cieľ.

Poslanci v utorok nariadenia o lesníctve a zaobchádzaní s pôdou prijali väčšinou 479 ku 132 hlasom a rovnako ako v prípade nariadenia o zdieľaní úsilia už normu schválili členské štáty koncom minulého roka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet