Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Európska komisia dá Turecku miliardu eur na obnovu po zemetrasení

Sýria dostane 108 miliónov eur.

Európska komisia dá Turecku miliardu eur na obnovu po zemetrasení
Na snímke je Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP

Európska komisia poskytne Turecku miliardu eur na obnovu po februárovom ničivom zemetrasení. Susedná Sýria zároveň dostane humanitárnu pomoc v hodnote 108 miliónov eur. Oznámila to na pondelkovej (20. 3.) darcovskej konferencii predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Informovala o tom agentúra AFP.

„Domy, školy a nemocnice sa musia znova vybudovať podľa najvyšších štandardov seizmickej bezpečnosti,“ povedala von der Leyenová podľa agentúry DPA. Dodala, že je potrebné obnoviť aj vodovodné a kanalizačné siete a ďalšiu kľúčovú infraštruktúru v Turecku.

Škody po zemetrasení však podľa odhadov dosahujú až 97 miliárd eur, uviedol turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Na darcovskej konferencii organizovanej Európskou komisiou a švédskym predsedníctvom v Rade EÚ v Bruseli vystúpil prostredníctvom videohovoru.

„Bez ohľadu na svoju ekonomickú situáciu takúto katastrofu nedokáže zvládnuť sám žiaden štát,“ vyhlásil turecký prezident.

Do Sýrie pôjde humanitárna pomoc prostredníctvom medzinárodných humanitárnych organizácií. Okrem bezprostrednej podpory obyvateľom sa použije aj na opravy základnej infraštruktúry.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet