Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Sociálne siete zaplavil hoax o tom, že západné krajiny pred zemetrasením v Turecku evakuovali svojich diplomatov

V krajine sa v čase katastrofy nenachádzali.

Grafika o hoaxoch.
Na sociálnych sieťach sa šírili zavádzajúce tvrdenia o tom, že osem západných krajín stiahlo ľudí zo svojich veľvyslanectiev v Turecku krátko predtým, ako tuto krajinu postihlo 6. februára 2023 ničivé zemetrasenie.Foto: TASR/AFP

Na sociálnych sieťach sa šírili zavádzajúce tvrdenia o tom, že osem západných krajín stiahlo personál zo svojich veľvyslanectiev v Turecku krátko predtým, ako tuto krajinu postihlo 6. februára 2023 ničivé zemetrasenie.

Mediálne správy a príspevky na sociálnych sieťach však dokazujú, že západní veľvyslanci sa v Turecku v čase zemetrasenia nachádzali.

„Zoznam krajín, ktoré stiahli svojich ľudí z Turecka 24 hodín pred zemetrasením,“ píše sa v nepravdivom facebookovom príspevku z 15. februára 2023.

Súčasťou príspevku je snímka tweetu v angličtine, podľa ktorej údajne Kanada, Spojené štáty, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Belgicko, Taliansko, Holandsko a Francúzsko stiahli svojich veľvyslancov z Turecka tesne pred zemetrasením.

Niektorí používatelia sociálnych sietí tieto tvrdenia spájali aj s konšpiračnými teóriami, podľa ktorých ničivé otrasy v Turecku a Sýrii vyvolal človek.

Veľvyslanectvá boli otvorené

Zástupcovia francúzskeho, kanadského, nemeckého, belgického, holandského a talianskeho veľvyslanectva v Turecku pre agentúru AFP uviedli, že ich veľvyslanci sa v krajine svojho pôsobiska nachádzali aj v čase zemetrasenia.

„Holandský veľvyslanec nebol evakuovaný. Od začiatku roka 2023 nebol mimo Turecka,“ odpovedal Soleiman Ghafouri, druhý tajomník holandského veľvyslanectva v Tureck. Dodal, že v momente katastrofy sa nachádzal ambasádor Joep Wijnands v Ankare.

Hovorca belgickej federálnej verejnej služby pre zahraničné veci 23. februára 2023 pre AFP uviedol, že belgický konzulát v Istanbule zostáva uzavretý pre verejnosť. Ako dôvod uzatvorenia uviedli „teroristickú hrozbu“ po incidente so spálením výtlačkov koránu.

Dodal však, že konzulát funguje a belgické veľvyslanectvo v Ankare zostalo otvorené aj v deň zemetrasenia. „Všetci belgickí diplomatickí a konzulárni pracovníci v Turecku boli 6. februára o piatej hodine ráno plne pripravení riešiť následky zemetrasenia vrátane situácie viac ako 200 Belgičanov žijúcich v najviac postihnutých oblastiach,“ povedal pre AFP.

Príspevky z overených profilov ôsmich veľvyslanectiev zo 6. februára tiež dokazujú, že po zemetrasení ich zamestnanci v Turecku pracovali. Účty dohľadala a preskúmala APF.

Hoax sa šíril aj v Maďarsku

Americké veľvyslanectvo na otázku AFP priamo neodpovedalo. Veľvyslanec USA v Turecku Jeffry Flake sa však na druhý deň po zemetrasení objavil v telemoste televízie CNN z Ankary. Hovoril o aktuálnej situácii s jej moderátorom Jakeom Tapperom.

Twitterové príspevky od britskej veľvyslankyne v Turecku Jill Morrisovej tiež naznačujú, že v čase zemetrasenia bola v Turecku. Napríklad už 6. februára zverejnila príspevok o zemetrasení, alebo 13. februára snímku zachytávajúcu balenie humanitárnej pomoci v Ankare pre ľudí postihnutých zemetrasením.

Aj v Maďarsku sa šíril podobný zavádzajúci príspevok, pričom ako zdroj uvádzal článok tlačovej agentúry Associated Press (AP), ktorý však nemal so zemetrasením nič spoločné.

Článok AP sa týkal napätia medzi Tureckom a niektorými západnými krajinami v súvislosti s hromadným zatváraním európskych konzulátov v Istanbule z bezpečnostných dôvodov. Tieto incidenty prišli v čase, kedy sa zvýšilo diplomatické napätie v súvislosti s tureckým odkladaním ratifikácie vstupu Švédska a Fínska do NATO.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet