Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

FBI usudzuje, že pandémiu koronavírusu zrejme spôsobil únik z laboratória v Číne

V meste Wu-chan sa v roku 2019 vírus prvýkrát vyskytol.

FBI usudzuje, že pandémiu koronavírusu zrejme spôsobil únik z laboratória v Číne
Na ilustračnej snímke cestujúci v ochranných rúškach. Foto: TASR/DPA

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) usudzuje, že pandémiu koronavírusu „s najväčšou pravdepodobnosťou“ spôsobil únik z laboratória v čínskom meste Wu-chan.

Uviedol to v rozhovore pre americkú televíziu Fox News zverejnenom v noci na stredu (1. 3.) riaditeľ tohto amerického vyšetrovacieho orgánu Christopher Wray, informuje agentúra DPA.

„FBI už nejaký čas usudzuje, že za vznikom pandémie je s najväčšou pravdepodobnosťou možný laboratórny incident vo Wu-chane,“ uviedol Wray. Práve v tomto čínskom meste sa v roku 2019 koronavírus prvýkrát vyskytol.

Wray ďalej uviedol, že FBI sa domnieva, že celosvetovú pandémiu, „ktorá zabila milióny Američanov“, spôsobil „možný únik z laboratória kontrolovaného čínskou vládou“.

Dodal však, že v tejto súvislosti stále prebieha vyšetrovanie. V súčasnosti tak nemôže poskytnúť „celý rad bližších informácií, ktoré sú tajné“.

Šéf FBI zároveň obvinil Čínu, že „robí všetko, čo je v jej silách, aby prekazila a zahmlila“ snahy Spojených štátov a iných krajín, ktoré chcú zistiť viac o pôvode pandémie koronavírusu.

Hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby pritom len v pondelok (27. 2.) uviedol, že v rámci americkej vlády stále neexistuje jednotný názor týkajúci sa pôvodu koronavírusu.

Denník The Wall Street Journal (WSJ) však počas víkendu informoval, že americké ministerstvo energetiky dospelo k záveru, že pandémiu choroby COVID-19 mohol spôsobiť úniku vírusu z laboratória v Číne.

Peking tieto tvrdenia poprel. Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning uviedla, že vyšetrovanie pôvodu koronavírusu by malo byť vedeckou záležitosťou a nemalo by sa „politizovať“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet