Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Febiofest predstaví oceňované slovenské aj zahraničné filmy

Vrátane oscarového filmu Veľryba.

Febiofest predstaví oceňované slovenské aj zahraničné filmy
Na festivale uvedú slovenské aj zahraničné oceňované filmy. Foto: facebook/Febiofest SK

Slovenské aj zahraničné ocenené snímky uvedie jubilejný 30. ročník festivalu Febiofest. Medzinárodný filmový festival otvorí v stredu (15. 3.) v Slovenskej národnej galérii (SNG) ukrajinský film Pamfir.

Ukrajinský otec obetuje svoj život pre budúcnosť svojej rodiny. Filmom Pamfir
režisér Dmytr Sucholytkyj-Sobčuk vytvoril drsnú a vizionársku snímku, ktorá sa stala európskou senzáciou. Film sa nakrúcal tesne pred ruskou inváziou na ukrajinsko-rumunskej hranici.

„Kde sa vlastne väčšina ľudí živí pašovaním tovaru. Hlavný hrdina prichádza z Poľska, kde pracuje a zapletie sa s miestnou mafiou. Je to akčný film, kde vlastne otec bojuje s miestnymi oligarchami. Kritici hlavného hrdinu prirovnávali k Jeanovi Renovi, akoby tá energia toho herca,“ povedal programový riaditeľ festivalu Ondrej Starinský.

Téme sa v reportáži venovala redaktorka RTVS Andrea Šuvadová:

„Vzhľadom na situáciu na našich východných hraniciach, v programe máme viacero ukrajinských filmov, budeme otvárať aj zatvárať festival ukrajinskými filmami,“ pokračoval.

Súčasťou Febiofestu sú aj americké filmové trháky a zrekonštruované kultové snímky. Hneď v prvý deň uvedú film Veľryba, za ktorý dostal Oscara herec Brendan Fraser. Prvýkrát na festivale verejnosť uvidí český film Skúška umenia.

Bojujú za rovnosť žien

Febiofest dáva priestor aj snímkam v koprodukcii RTVS. Úspešné filmy z festivalu Berlinale režisérok Miry Formay a Viery Čakányovej a novinka slávneho dokumentaristu Jara Vojteka Turnus.

„Tohtoročný Oscar čelil kritike za rodovú nerovnosť – všetci piati nominanti na najlepšiu réžiu boli muži. Febiofest podporuje režisérky ženy,“ skonštatoval dokumentarista Jaro Vojtek.

Filmový maratón konči v hlavnom meste v nedeľu (19. 3.) a potom sa presunie do filmových klubov po celom Slovensku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko