Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

K zákazu TikToku sa pridáva ďalšia krajina. Používať ju nemôžu ani poslanci na Novom Zélande

Zákaz platí od 31. marca.

K zákazu TikToku sa pridáva ďalšia krajina. Používať ju nemôžu ani poslanci na Novom Zélande
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Nový Zéland je ďalšou krajinou, kde poslanci budú mať zakázané používať čínsku aplikáciu TikTok. Pridal sa tak k viacerým západným krajinám, ktoré už k takémuto kroku pristúpili pre obavy o bezpečnosť. Vyplýva to z piatkovej (17. 3.) správy agentúry AFP.

TikTok sa na Novom Zélande od 31. marca zakáže na všetkých zariadeniach s prístupom do parlamentnej internetovej siete. Riziká, ktoré táto aplikácia predstavuje, totiž miestni predstaviteli „v súčasnom prostredí parlamentu“ považujú za neprijateľné. Rozhodnutie prijali po vykonaní odbornej analýzy a po konzultáciách s vládou i zahraničnými partnermi.

Obdobné kroky už podnikli aj Kanada, Británia či Spojené štáty, kde túto obľúbenú aplikáciu pre obavy o bezpečnosť zakázali na vládnych zariadeniach. Z bezpečnostných dôvodov sa pre takýto krok rozhodli aj Európska komisia, Európsky parlament i Rada EÚ. Zákazy používania TikToku vydala ako prvá India už v roku 2020.

Aplikáciu TikTok na vytváranie a zdieľanie krátkych videí vyvinula čínska spoločnosť ByteDance. V ostatných rokoch sa dostala v západných krajinách pod prísny dohľad pre obavy, že by mohla čínskej vláde poskytovať prístup k citlivým údajom používateľov z celého sveta.

Samotná spoločnosť ByteDance priznala, že jej zamestnanci mali prístup k údajom o účtoch z USA. Zároveň však popiera, že by nejaké údaje odovzdala čínskym úradom. Americký prezident Joe Biden pohrozil, že aplikáciu v krajine celkom zakáže, ak sa TikTok neoddelí od spoločnosti ByteDance.      

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet