Asi kilometer od centra Košíc sa nachádza niekoľko nelegálnych osád. Koľko ľudí v nich presne žije, nik nevie. Samospráva bije na poplach. Situáciu chce riešiť aj cez terénnych pracovníkov.
V neľudských podmienkach žijú stovky ľudí bez elektriny, bez pitnej vody či bez kanalizácie. Starostka MČ Košice – Juh sa obáva, že epidémia je len otázkou času. Regionálni hygienici zatiaľ problém neevidujú.
„Je tam veľa neporiadku, špiny, znížená hygiena. Ľudia tam žijú v neľudských podmienkach. Nemajú tam kanalizáciu,“ priblížila Anna Súkeníková, (nezávislá), starostka MČ Košice-Juh.
„V súčasnosti nemáme hlásený výskyt závažného prenosného ochorenia v osade za malou stanicou,“ uviedol v stanovisku Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Košice. Hygienici dodávajú, že väčšina epidémií v Košickom kraji vznikla práve v prostredí s nízkym hygienickým štandardom.
Aké sú podmienky v nelegálnych osadách zisťoval redaktor RTVS Ondrej Behún:
„V nelegálnych osadách sú v mnohých prípadoch krajne nepriaznivé hygienické a epidemiologické podmienky, ktoré majú negatívny vplyv na zdravotný stav ich obyvateľov a vytvárajú vhodné podmienky pre vznik a šírenie prenosných ochorení,“ pokračuje RÚVZ.
„Majú tam vykopané studne, predpokladám, že voda nie je pitná,“ hovorí Súkeníková.
„My za to nemôžeme, že tak bývame. Ale o deti sa staráme. Keď ideme vonku, že by sme boli nejako čisto a všetko,“ povedala jedna z obyvateliek osady.
Starostka navrhuje, ako jedno z prvých riešení, zavedenie terénnych pracovníkov. Na tých však samospráva peniaze nemá. Čaká na projekty, ktoré by ich mohli zafinancovať. Predošlé vedenie mestskej časti sa do výziev nezapojilo.