Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Nord Stream 2: Dánsko vytiahlo neďaleko poškodeného plynovodu predmet z mora

Môže ísť o prázdnu dymovú bóju.

Nord Stream 2: Dánsko vytiahlo neďaleko poškodeného plynovodu predmet z mora
Na archívnej snímke je únik plynu z plynovodu Nord Stream 2. Foto: ČTK

Predmet nájdený na dne Baltského mora neďaleko explóziami poškodeného plynovodu Nord Stream 2 vytiahli v utorok (28. 3.) počas dánskej záchrannej operácie. V stredu (29. 3.) o tom informovala tlačová agentúra DPA.

Vyšetrovanie naznačuje, že predmet vytiahnutý z hĺbky 73 metrov je prázdna námorná dymová bója používaná na vizuálnu signalizáciu, uviedol dánsky energetický úrad.

Predmet v tvare valca dlhý približne 40 centimetrov nepredstavuje bezpečnostné riziko, dodali dánske úrady. Pri záchrannej operácii bol prítomný aj zástupca majiteľa plynovodu, spoločnosti Nord Stream 2 AG.

Plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 koncom septembra vážne poškodili výbuchy, ktoré spôsobili celkovo štyri diery na potrubí neďaleko dánskeho ostrova Bornholm v Baltskom mori. Podmorské plynovody privádzali zemný plyn z Ruska do Nemecka.

Prevláda presvedčenie, že explózie boli sabotážou, hoci stále nie je jasné, kto tento útok podnikol. Vyšetrovania uskutočňujú Nemecko, Švédsko aj Dánsko.

Médiá nedávno priniesli správy, podľa ktorých za explóziami možno stojí proukrajinská skupina, ale niekoľko nemeckých lídrov varovalo pred unáhlenými závermi a vyzvalo verejnosť, aby počkala na výsledky vyšetrovaní. Rusko takmer okamžite obvinilo z explózií „Anglosasov“, teda Američanov a Britov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet