Na hlavný obsah

Pápež vyzval na rešpektovanie náboženských miest na Ukrajine

Uviedol to vo svojom príhovore.

Pápež vyzval na rešpektovanie náboženských miest na Ukrajine
Na snímke je pápež František. Foto: TASR/AP

Pápež František v stredu (15. 3.) vyzval strany bojujúce na Ukrajine na rešpektovanie náboženských miest. Spomenul kláštorný komplex v Kyjeve, odkiaľ sa na základe rozhodnutia svetských úradov musia vysťahovať rehoľníci hlásiaci sa k Rusku blízkej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (UPC).

Pápež vo svojom príhovore na generálnej audiencii na Námestí sv. Petra vo Vatikáne pripomenul, že „osoby zasvätené modlitbe – nech sú akéhokoľvek vyznania – predstavujú oporou Božiemu ľudu,“ informoval spravodajský web Vatican News.

Agentúra Reuters poukázala na pápežov omyl, keď hovoril, ako myslí na „pravoslávne rehoľné sestry z kyjevskej lavry“. Komplex Kyjevsko-pečerská lavra je však v skutočnosti výlučne mužským kláštorom.

Agentúra Reuters pripomenula, že ukrajinské úrady dali UPC termín do 29. marca, aby jej rehoľníci a duchovní opustili svoje doterajšie priestory v Kyjevsko-pečerskej lavre.

Patriarcha Kirill, ktorý vedie pravoslávnu cirkev v Rusku a je veľkým zástancom ruskej invázie na Ukrajine, požiadal 11. marca pápeža Františka a ďalších náboženských vodcov, aby presvedčili Ukrajinu, nech zastaví konanie proti UPC.

Prehliadky kláštorov

Ukrajinská bezpečnostná služba SBU pritom od októbra minulého roku vykonáva prehliadky v kláštoroch a chrámoch hlásiacich sa k UPC. Uvaľuje sankcie na jej biskupov a finančných podporovateľov a začala trestné stíhanie desiatok duchovných.

Predstavitelia UPC v súvislosti s tým upozorňujú, že cirkev a milióny jej veriacich sa stali obeťami „honu na čarodejnice“.

Pravoslávie je na Ukrajine hlavným vierovyznaním a na Moskvu napojená UPC súperí o veriacich s nezávislou pravoslávnou cirkvou Ukrajiny (PCU). Tá síce vznikla po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991, ale cirkevná hierarchia ju uznala až v roku 2018.

Táto autokefálna cirkev sa pod vplyvom invázie ruskej armády na Ukrajinu začala rýchlo rozrastať o nových stúpencov, vysvetľuje Reuters.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet