Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Počúval Putina s rezancami na ušiach, dostal za to pokutu

Politik musí zaplatiť zhruba 1 850 eur.

Počúval Putina s rezancami na ušiach, dostal za to pokutu
Ruský regionálny politik Michail Abdalkin si vypočul prejav ruského prezidenta Vladimira Putina o stave krajiny s rezancami na ušiach. Foto: YouTube/CNN

Ruský regionálny politik Michail Abdalkin dostal vo štvrtok (17 .3.) pokutu vo výške 150-tisíc rubľov (asi 1 850 eur) za „diskreditáciu ozbrojených síl“. Tej sa podľa súdu dopustil tým, že si vo februári vypočul prejav ruského prezidenta Vladimira Putina o stave krajiny s rezancami na ušiach. Oznámilo to ruské nezávislé ľudskoprávne združenie OVD-Info, píše agentúra Reuters.

Abdalkin je komunistickým poslancom regionálneho parlamentu v Samarskej oblasti. Putinov prejav o stave krajiny počúval za svojím počítačom, na ušiach mu viseli rezance a sarkasticky prikyvoval. Nakrútené video následne zverejnil na platformách YouTube aj ruskej sieti VKontakte.

„Plne (ho) podporujem, úplne súhlasím, skvelé vystúpenie… Nič podobné som nepočul posledných 23 rokov. Som príjemne prekvapený,“ napísal na margo Putinovho prejavu na sieti VKontakte.

Agentúry DPA aj Reuters uviedli, že rezancami odkazoval na ruský výraz, podľa ktorého ak niekomu visia s uší rezance, tak ho buď zavádzajú alebo mu klamú (niečo ako v slovenčine vodiť za nos). Podľa Reuters takýmto gestom naznačil, že neveril prejavu, ktorý šéf Kremľa predniesol krátko pred prvým výročím invázie na Ukrajinu.

Samotný Abdalkin podľa OVD-Info povedal, že išlo o ironické gesto. Chcel ním vyjadriť svoju nespokojnosť s „mlčaním prezidenta o vnútropolitických problémoch“.

Abdalkinov protest sa síce stretol s podporu na internete, zo strany ruských politikov si však vyslúžil kritiku. Dištancovala sa od neho aj samotná Komunistická strana, ktorá sa považuje za lojálnu Kremľu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet