Na hlavný obsah

Škriniar obhájil titul najlepšieho futbalistu roka, cenu fanúšika získal Lobotka

Trénerom roka sa stal Weiss zo Slovanu.

Škriniar obhájil titul najlepšieho futbalistu roka, cenu fanúšika získal Lobotka
Vpravo slovenský futbalový reprezentant a stredopoliar talianskeho SSC Neapol Stanislav Lobotka, ktorý získal Cenu fanúšika v ankete Futbalista roka 2022. Foto: TASR

Najlepším futbalistom Slovenska sa stal po štvrtý raz za sebou obranca Milan Škriniar. V tradičnej ankete Slovenského futbalového zväzu (SFZ) za rok 2022 obhájil prvenstvá z rokov 2019, 2020 a 2021.

Škriniar si cenu neprevzal osobne, keďže má problémy s chrbtom a v Taliansku je pod dohľadom lekárov. Prítomným sa prihovoril prostredníctvom videa: „Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí mi dali hlasy, a fanúšikom za podporu.“

Na druhom mieste skončil stredopoliar Stanislav Lobotka, ktorý oblieka dres SSC Neapol. Ten získal aj cenu fanúšika. Tretiu priečku obsadil stredopoliar a rekordný osemnásobný víťaz ankety Marek Hamšík, ktorý v uplynulej sezóne získal s Trabzonsporom turecký titul.

Výsledky 30. ročníka ankety slávnostne vyhlásili v pondelok (20. 3.) na galavečere v hoteli Senec. Na vyhlasovaní nechýbali hráči národného tímu, ktorí si ceny mohli prevziať osobne počas asociačného termínu pred zápasmi kvalifikácie ME 2024 s Luxemburskom a Bosnou a Hercegovinou.

Cena Petra Dubovského

Cenu Petra Dubovského pre najlepšieho futbalistu Slovenska do 21 rokov získal v 23. ročníku ankety Tomáš Suslov z FC Groningen. Dvadsaťročný ofenzívny stredopoliar obhájil prvenstvo z minulého roka. Druhý bol Adrián Kaprálik z MŠK Žilina a tretie miesto spoločne obsadili Adam Obert (Cagliari Calcio) a David Strelec (Spezia Calcio).

Tridsiaty ročník ankety je významný míľnik z pohľadu organizácie ankety. Prvýkrát v jej histórii je jej vyhlasovateľom a organizátorom výhradne Slovenský futbalový zväz (SFZ).

futbalista Tomáš Suslov
Najlepší futbalista Slovenska do 21 rokov Tomáš Suslov, ktorý získal Cenu Petra Dubovského v ankete Futbalista roka 2022.Foto: TASR

Konečné poradie je výsledkom hlasovania zástupcov médií a členov Slovenskej futbalovej akadémie (SFA) – združujúcej slovenské futbalové legendy, osobnosti, odborníkov, bývalých hráčov a trénerov. O poradí v tohtoročnej ankete rozhodli hlasy 92 hlasujúcich, čo je rekordný počet v 30-ročnej histórii ankety.

Na hlasovacích lístkoch sa objavilo 23 hráčov, víťaz ankety Milan Škriniar sa na 52 hlasovacích lístkoch ocitol na 1. mieste. Rozdiel medzi 1. a 2. miestom bol 18 bodov.

Triumf pre Weissa

Trénerom roka sa stal Vladimír Weiss z ŠK Slovan Bratislava. S „belasými“ získal majstrovský titul a klub priviedol v novembri do osemfinále Európskej konferenčnej ligy. V ankete zdolal o 145 bodov Michala Gašparíka zo Spartaka Trnava.

Weiss sa na 77 hlasovacích lístkoch objavil na 1. mieste. „Veľmi si to vážim, ďakujem svojim blízkym i hráčom. Želám všetko dobré slovenskej reprezentácii. Možno tu stojím poslednýkrát, mám nejaké plány, uvidíme,“ uviedol Weiss.

Tréner ŠK Slovan Bratislava Vladimír Weiss st.
Tréner ŠK Slovan Bratislava Vladimír Weiss st., ktorý získal Cenu Tréner roka v ankete Futbalista roka 2022.Foto: TASR

Najlepšou futbalistkou roka 2022 sa stala stredopoliarka Dominika Škorvánková, ktorá oblieka dres francúzskeho Montpellieru.

V závere slávnostného večera prijali do Siene slávy slovenského futbalu päť laureátov. Jána Čapkoviča, Kolomana Gögha in memoriam, Stanislava Semana, Jána Michalka a Karola Poláka in memoriam.

Pozrite si príspevok z ranných správ RTVS:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport