Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Slovensko predložilo prvú nomináciu na zápis do svetového zoznamu ochrany NKD UNESCO

Ide o Školu remesiel ÚĽUV.

Slovensko predložilo prvú nomináciu na zápis do svetového zoznamu ochrany NKD UNESCO
Ústredie ľudovej umeleckej výroby a autorská výstava Milana Árendáša. Foto: TASR

Slovensko v piatok (31. 3.) oficiálne predložilo novú medzinárodnú nomináciu na zápis do zoznamu UNESCO. O vôbec prvý zápis SR do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva (NKD) UNESCO sa bude uchádzať Škola remesiel ÚĽUV. Informovalo o tom Ministerstvo kultúry (MK) SR.

„Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) podpísala nominačný spis. Ten k dnešnému dňu SR oficiálne predkladá na zápis do svetového zoznamu UNESCO,“ informovala hovorkyňa MK Zuzana Viciaňová. „Schvaľovací cyklus nominácie sa ukončí v roku 2024,“ dodala.

Zoznam najlepších spôsobov ochrany NKD je medzinárodným nástrojom, ktorý umožňuje členským krajinám, komunitám a partnerom UNESCO zdieľať skúsenosti a príklady v úspešnom zdolávaní výziev pri uchovávaní nehmotného kultúrneho dedičstva pre budúce generácie. Cieľom zoznamu je vytvoriť a uchovať modely dobrej praxe. Tie môžu adaptovať i v iných krajinách a podmienkach.

„Aktuálne je na tomto svetovom zozname zapísaných 33 aktivít z 31 krajín,“ priblížila Viciaňová. V národnom zozname sú štyri slovenské aktivity. Okrem Školy remesiel ÚĽUV, ktorú zapísali ako prvú v roku 2015, sa na zozname nachádzajú tiež Dokumentácia a ochrana drotárstva v Považskom múzeu v Žiline (zapísaná v roku 2017), Cyklus Tanečný dom združenia Dragúni (2018) a Večer v Múzeu oravskej dediny (2019).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko