Na hlavný obsah

Štrajky vo Francúzsku budú pokračovať aj v apríli, oznámili odborové organizácie

Celoštátne protesty sa začali v januári.

Štrajky vo Francúzsku budú pokračovať aj v apríli, oznámili odborové organizácie
Demonštranti kráčajú okolo horiacich smetných košov na ulici počas demonštrácie proti reforme dôchodkového systému v Paríži. Foto: TASR/AP

Francúzske odborové organizácie oznámili, že ďalšie celoštátne protesty proti dôchodkovej reforme francúzskej vlády budú 6. apríla. Informovala o tom v utorok (28. 3.) agentúra AFP.

Obyvatelia krajiny vyšli do ulíc aj v utorok. Bol to desiaty deň celoštátnych protestov, ktoré sa začali v januári. Ľudia vyjadrujú nespokojnosť s reformou. Tá okrem iného zahŕňa zvýšenie veku odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov.

Protestovali vo viacerých mestách

V Paríži v utorok vypukli násilné strety medzi demonštrantmi a políciou, ktorá použila proti demonštrantom slzotvorný plyn. Niektorí protestujúci v čiernom oblečení so zahalenými tvárami prepadli obchod s potravinami a založili požiar pri námestí Place de la Nation na východe Paríža.

V meste Nantes hádzali demonštranti rôzne predmety proti bezpečnostným zložkám, ktoré na rozohnanie davu použili slzotvorný plyn. V plameňoch sa ocitla pobočka banky aj odpadkové koše v okolí budovy súdu.

Polícia v Lyone na juhovýchode Francúzska zasahovala proti demonštrácii vodným delom. Násilnosti hlásili aj z mesta Lille na severe krajiny; polícia tam tiež zasahovala slzotvorným plynom.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v pondelok (27. 3.) stretol s premiérkou Élisabeth Bornovou, ďalšími ministrami kabinetu a vysokopostavenými zákonodarcami na krízových rokovaniach v Elyzejskom paláci, uviedla prezidentská kancelária.

Premiérka lídrov odborov pozvala na rokovania, ktoré sa majú konať na budúci týždeň, píše AFP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet