Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Ukrajina opäť pod paľbou. Epicentrom bojov ostáva Bachmut

Pri mestách Záporožie a Cherson sú Rusi v defenzíve.

Ukrajina opäť pod paľbou. Epicentrom bojov ostáva Bachmut
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ukrajinskí obrancovia za uplynulý deň odrazili 69 ruských útokov v piatich smeroch, pričom epicentrom bojov zostáva mesto Bachmut. Uviedol to v pondelok (20. 3.) vo svojom rannom operačnom hlásení ukrajinský generálny štáb.

Ruské invázne sily podľa neho pokračujú v útokoch tiež v smeroch na Lyman, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske na východe Ukrajiny. V regiónoch pri mestách Záporožie a Cherson sú Rusi v defenzíve, tvrdí ukrajinský štáb.

„V bachmutskom smere naši obrancovia odrazili útoky nepriateľa pri obciach Bachmut, Ivanivske, Bohdanivka a Hryhorivka,“ uvádza velenie ukrajinských ozbrojených síl s odvolaním sa na miesta v Doneckej oblasti.

Hlásia tiež neúspešné pokusy Rusov o útočné akcie v ďalších regiónoch, napríklad pri obci Kreminna v Luhanskej oblasti alebo pri Avdijivke a Marjinke v Doneckej oblasti.

„V záporožskom a chersonskom smere sa ruskí vojaci bránia,“ tvrdí ukrajinský generálny štáb. Podobné vyhlásenia jednotlivých strán konfliktu sa nedajú bezprostredne overiť z nezávislých zdrojov.

V Bachmute pokračovali ťažké boje, obe strany pritom podnikajú protiútoky, uviedla v pondelok ráno agentúra Reuters. Ruské invázne sily sa toto mesto snažia dobyť už mnoho mesiacov a Bachmut sa stal jedným z hlavných ohnísk súčasných bojov.

Kyjev aj Moskva dlhodobo tvrdia, že v bitke o Bachmut zabili značné množstvo nepriateľských vojakov. O vlastných stratách neinformuje pravidelne ani jedna strana konfliktu.

Ruská ofenzíva slabne

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) vo svojej poslednej správe o situácii na bojisku píše, že ruské útočné operácie v posledných týždňoch spomalili, čo by podľa neho mohlo svedčiť o tom, že ruská jarná ofenzíva na Donbase sa môže blížiť k svojmu vyvrcholeniu.

„Ukrajinské sily pravdepodobne podnikli lokálny protiútok juhozápadne od Bachmutu,“ píše ISW, podľa ktorého bol ukrajinský protiútok juhozápadne od obce Ivanivske, ktorá sa nachádza asi šesť kilometrov od Bachmutu, zrejme úspešný.

Analytici inštitútu zároveň upozorňujú na čoraz častejšie ruské debaty o možnej ukrajinskej protiofenzíve v oblasti Bachmutu. „Rastúce ruské diskusie naznačujú, že ruské zdroje sú čoraz neistejšie o schopnosti ruskej armády udržať iniciatívu v okolí Bachmutu,“ píše inštitút.

Pokračujúce ruské útoky na východe Ukrajiny podľa ISW nepriniesli v prvých mesiacoch tohto roka viac ako postupné taktické úspechy.

„Rusko do týchto rôznych ofenzívnych snáh zapojilo približne 300-tisíc mobilizovaných vojakov. Ak 300-tisíc ruských vojakov nedokázalo Rusku zabezpečiť rozhodujúcu ofenzívnu prevahu na Ukrajine, tak je veľmi nepravdepodobné, že by nasadenie ďalších síl v budúcich mobilizačných vlnách prinieslo tento rok dramaticky odlišný výsledok, „domnieva sa americký inštitút.

Ukrajina má preto podľa neho dobré predpoklady na to, aby znovu získala iniciatívu. A začala tak protiofenzívy v kriticky dôležitých sektoroch frontovej línie.

Podobná situácia ako pri Bachmute

Britské ministerstvo obrany si v pondelok vo svojej pravidelnej analýze bojov všíma situáciu pri Avdijivke. Tá sa nachádza neďaleko Donecka – teda mesta, ktoré už roky ovládajú proruskí separatisti.

Avdijivka je blízko frontovej línie od roku 2014. Vtedy na východe Ukrajiny vypukol ozbrojený konflikt medzi Moskvou podporovanými separatistami a ukrajinskou armádou. Ruské invázne sily, ktoré krajinu napadli na konci vlaňajšieho februára, podľa neho v posledných troch týždňoch zaznamenali v okolí Avdijivky „plíživé zisky“.

Avdijivku z veľkej časti zničili, konštatuje britský rezort obrany, ktorý sa opiera o informácie vojenskej rozviedky. „Za obzvlášť obranyschopný kľúčový terén bude pravdepodobne považovaný rozsiahly komplex avdijivských koksární,“ myslí si britské ministerstvo.

Z taktického hľadiska sa podľa neho situácia pri Avdijivke podobá tej pri Bachmute. „Ukrajinské sily pokračujú v organizovanej obrane. Ale ich zásobovacie línie na západe čoraz viac ohrozujú ruské obkľučovacie operácie,“ dodal rezort.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet