Na hlavný obsah

Putin: Rusko je otvorené mierovému riešeniu situácie na Ukrajine

Si Ťin-pching priznal, že riešenie konfliktu nie je jednoduché.

Čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) a jeho ruský náprotivok Vladimir Putin (vpravo).
Čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) a jeho ruský náprotivok Vladimir Putin (vpravo).Foto: TASR/AP

Rusko je otvorené politickému a diplomatickému riešeniu ukrajinskej krízy, tvrdí ruský prezident Vladimir Putin v príspevku pre čínske noviny Žen-min ž‘-pao, ktorého anglický preklad zverejnil Kremeľ.

Rusko-čínske vzťahy sú na najvyššej úrovni v histórii, vyjadruje v texte svoje ďalšie presvedčenie Putin, ktorý sa v pondelok (20. 3.) v Moskve stretáva s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

Putin, ktorý vlani vo februári začal rozsiahlu inváziu Ukrajiny, v príspevku opakuje svoje skoršie tvrdenia o tom, že krízu na Ukrajine vyprovokoval a naďalej usilovne podnecuje Západ. Poznamenáva tiež, že budúcnosť mierového procesu závisí výlučne od vôle začať „zmysluplnú diskusiu so zreteľom na súčasnú geopolitickú realitu“.

Politik, na ktorého Medzinárodný trestný súd (ICC) v piatok (17. 3.) vydal zatykač pre únos& ukrajinských detí z okupovaných území do Ruska, v texte ďalej oceňuje „vyvážený postoj“, ktorý Čína zaujala k „udalostiam na Ukrajine“, a víta jej pripravenosť prispieť k urovnaniu krízy.

Pokrok vo vzájomných vťahoch Ruska a Číny považuje Putin za impozantný. Osobitnú povahu rusko-čínskeho partnerstva podľa neho potvrdzuje aj návšteva čínskeho prezidenta, od ktorej má veľké očakávania.

Agentúra AP trojdňovú návštevu čínskeho prezidenta vníma ako významnú diplomatickú podporu ruskému prezidentovi v jeho konfrontácii so Západom. Peking sa oficiálne k vojne stavia neutrálne, vpád ruských vojsk na Ukrajinu však odmietol odsúdiť. Spojené štáty sa obávajú, že by mohol Rusku začať poskytovať vojenskú pomoc, vrátane zbraní a munície.

Čínsky mierový návrh

Si Ťin-pching medzitým v pondelok uviedol, že návrh Pekingu na vyriešenie konfliktu na Ukrajine odráža názory svetového spoločenstva a snaží sa neutralizovať dôsledky krízy. Informovala o tom agentúra Reuters.

Vo vyjadrení pre ruský denník Rossijskaja gazeta zverejnenom tesne pred návštevou Moskvy však zároveň priznal, že riešenie konfliktu na Ukrajine nie je jednoduché.

Čínsky mierový plán, ktorý Peking zverejnil vo februári, podľa jeho slov predstavuje „v maximálnej možnej miere jednotu názorov svetového spoločenstva“. „Dokument slúži ako konštruktívny faktor pri neutralizácii dôsledkov krízy a podpore politického urovnania. Komplexné problémy nemajú jednoduché riešenia,“ uviedol čínsky prezident.

Mierové riešenie situácie na Ukrajine by zároveň „zaistilo stabilitu globálnej výroby a dodávateľských reťazcov“, dodal.

Si Ťin-pching vyzval na „racionálne východisko“ z krízy, ktoré by sa podľa jeho slov „našlo, ak by sa všetci riadili koncepciou spoločnej, komplexnej a udržateľnej bezpečnosti a pokračovali v dialógu a konzultáciách rovnocenným, obozretným a pragmatickým spôsobom“.

Čínsky prezident uviedol, že jeho návšteva Ruska sa zameriava na posilnenie priateľstva medzi oboma krajinami, všestranného partnerstva a strategickej interakcie vo svete ohrozovanom „aktmi hegemónie, despotizmom a násilím“.

„Neexistuje univerzálny model vlády a neexistuje svetový poriadok, kde by rozhodujúce slovo patrilo jedinej krajine,“ dodal. „Globálna solidarita a mier bez rozkolov a prevratov sú v spoločnom záujme celého ľudstva,“ povedal.

Peking uzavrel vlani vo februári s Moskvou takzvané partnerstvo bez hraníc, a to len niekoľko týždňov pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu. Komunistická Čína dlhodobo odmieta odsúdiť inváziu a kritizuje západné sankcie proti Moskve, za čo si zas vyslúžila kritiku Západu.      

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet