Bulharsko sa stalo najnovšou krajinou, ktorá zaviedla dočasný zákaz dovozu ukrajinských obilnín. Výnimkou je ich tranzit. V stredu (19. 4.) to uviedol Bulharský rozhlas, ktorý citovala dočasného bulharského premiéra Galaba Doneva. Správu priniesli aj portál britského denníka The Guardian či tlačová agentúra Reuters.
„Za posledný rok zostalo v našej krajine značné množstvo potravín a narušilo to potravinové reťazce,“ povedal Donev. „Sme nútení prijať opatrenie na úrovni štátu, pretože európske úrady ešte stále zvažujú primerané opatrenie,“ vysvetlil.
„Rátame s tým, že EÚ pochopí postoje Bulharska, Poľska, Českej republiky a Slovenska,“ dodal Donev. Bulharsko je podľa neho naďalej solidárne s Ukrajinou, no bankrot bulharských poľnohospodárov by nebol ani v jej prospech.
K zavedeniu podobných opatrení už pristúpili Slovensko, Poľsko a Maďarsko, pretože sa objavili tvrdenia, že ukrajinské obilniny oslabujú ich vlastných farmárov, píše The Guardian.
Vývoz ukrajinského obilia smeruje cez EÚ do iných krajín, odkedy ruská invázia zablokovala vývozné trasy cez Čierne more.
Množstvo obilia uviazlo v stredoeurópskych krajinách
Množstvo tohto obilia, lacnejšieho ako obilie dopestované v krajinách Únie, však pre rôzne logistické prekážky uviazlo v stredoeurópskych krajinách. Nepokračovalo tak na Blízky východ či do Afriky, kam bolo pôvodne určené. Táto skutočnosť negatívne ovplyvnila ceny aj odbyt miestnych poľnohospodárov, čo viedlo k ich protestom a v Poľsku aj k odstúpeniu ministra poľnohospodárstva.
Premiéri Poľska, Bulharska, Maďarska, Rumunska a Slovenska koncom marca v spoločnom liste predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej vyzvali, aby EÚ zakročila proti negatívnym vplyvom zvýšeného importu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny na trh EÚ. Upozornili, že najväčšie problémy majú krajiny susediace s Ukrajinou, ktorým enormne narástol dovoz týchto produktov.