Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Pri výbuchu v kaviarni v Petrohrade údajne zahynul známy vojnový bloger

Zrejme explodovala darovaná soška.

Pri výbuchu v kaviarni v Petrohrade v nedeľu (2. 4.) zahynul vplyvný ruský vojnový bloger Vladlen Tatarskij. Informovala o tom ruská štátna agentúra TASS. Podľa úradov si explózia vyžiadala ďalších 30 zranených. 

Vyšetrovatelia uviedli, že ju spôsobilo „výbušné zariadenie“. Polícia už zadržala podozrivú. 

Tatarskij mal na svojom profile na sieti Telegram viac ako pol milióna sledujúcich a bol podporovateľom ruskej invázie na Ukrajinu. Zástupca proruských separatistov na východnej Ukrajine Denis Pušilin obvinil z blogerovej vraždy Kyjev, predstaviteľ ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak čin označil za vnútroštátny terorizmus a súčasť ruského vnútropolitického boja.

Štyridsaťročný Tatarskij (vlastným menom Maxim Fomin) zahynul v kaviarni Street Food Bar No. 1 na Univerzitnom nábreží v centre druhého najväčšieho ruského mesta.

Kaviareň má patriť Prigožinovi

Podľa petrohradského spravodajského webu Fontanka patrila kaviareň v minulosti šéfovi žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenijovi Prigožinovi. Tatarskij do kaviarne zavítal pre „vlastenecký večer“.

Záchranné zložky, ktoré citovala agentúra TASS a portál Meduza, uviedli, že na mieste explodovala výbušnina o sile ekvivalentu 200 gramov TNT. Ukrytá bola podľa agentúry RIA Novosti v soške, ktorú blogerovi dala do ruky istá žena. 

Spravodajský web Mash zverejnil na telegrame zábery, ktoré podľa neho zobrazujú Tatarského krátko pred výbuchom, ako obdivuje dar, pozlátenú bustu. Žena, ktorá mu ju dala, sa podľa ruských médií potom postavila na druhú stranu miestnosti, ale bezprostredne ju neopustila.

Agentúra Interfax neskôr s odvolaním sa na svoje zdroje uviedla, že úrady zadržali mladú ženu z Petrohradu, ktorá je zo zabitia podozrivá. Práve ona mala do kaviarne priniesť bustu s výbušným zariadením.

Na záberoch incidentu, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach, je zrejmé, že výbuch vytĺkol sklo z okien kaviarne a zdemoloval vonkajšiu krytú terasu. Vyšetrovatelia neskôr potvrdili, že explóziu spôsobilo „výbušné zariadenie“, a oznámili, že začali vyšetrovanie pre podozrenie z vraždy. Úmrtie Tatarského potvrdilo aj ruské ministerstvo vnútra. Podľa agentúry RIA Novosti nevznikol na mieste požiar.

Jeden z najznámejších ruských blogerov

Tatarskij bol jedným z najznámejších ruských vojenských blogerov, ktorý denne nakrúcal videá. Okrem iného bol podľa agentúry TASS prítomný v Kremli, keď ruský prezident Vladimir Putin vlani oznámil anexiu štyroch oblastí na juhu a východe Ukrajiny.

Podľa webu Meduza bol pôvodom z Donbasu na východe Ukrajiny, kde bojoval na strane samozvaných ľudových republík Doneckej (DNR) a Luhanskej (LNR). Predtým si odpykával trest vo väzení za ozbrojenú lúpež. Podľa agentúry Reuters Tatarskij síce ruskú inváziu na Ukrajinu podporoval, nezriedka ale kritizoval postup ruského armádneho velenia.

Pozadie výbuchu zatiaľ nie je jasné. K činu sa nikto neprihlásil. Ak sa ale Tatarskij stal terčom atentátu, išlo by už o druhý podobný útok v Rusku na významnú osobu spojenú s vojnou na Ukrajine.

Vlani v auguste zahynula pri explózii vozidla Darja Duginová, dcéra ultranacionalistického ruského ideológa Alexandra Dugina, ktorý mal byť zrejme pôvodne terčom atentátu. Ruská tajná služba FSB útok prisúdila ukrajinským tajným službám. Kyjev to poprel.

Vodca proruských separatistov vo východoukrajinskej Doneckej oblasti Denis Pušilin obvinil z Tatárskeho vraždy Kyjev. „Teroristi to inak nevedia. Kyjevský režim je teroristický režim. Musí byť zničený, „uviedol. Pre svoje tvrdenie však neposkytol žiadne dôkazy. 

„Pavúky požierajú jeden druhého v pohári,“ napísal na twitteri poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podljak. Podľa neho bolo len otázkou času, kedy sa „národný terorizmus stane nástrojom vnútorného politického boja“.

Výbuchu v petrohradskej kaviarni sa venovala aj RTVS v Správach o 19.00 h:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet