Európska komisia (EK) to uznala – lacné ukrajinské obilie v štátoch Európskej únie spôsobilo rozvrat v cenovej politike farmárov. Od krajín žiada dáta potrebné na rozhodovanie, aby im kompenzovala straty. Slovenskí farmári však nedostanú nič.
Pre slovenských producentov obilia je rozhodnutie eurokomisie nepochopiteľné. V skladoch im stojí obilie, ktoré buď vyjde navnivoč, alebo ho predajú pod cenu. Vo Vajnoroch napríklad nevedia predať pšenicu.
„Máme skladom ešte 530 ton a ak sa nám ich nepodarí predať, vznikne nám deficit na tržbách 132-tisíc eur. Horšia situácia je ešte s kukuricou, takisto z dôvodu dovozu z Ukrajiny,“ priblížila Žaneta Čermáková, projektová manažérka Poľnohospodárskeho družstva Vajnory.
Záplave ukrajinského obilia na slovenskom trhu sa v Správach RTVS o 19.00 h venovala redaktorka Monika Maťová:
EK odškodní Bulharsko, Rumunsko a Poľsko. Poľský minister poľnohospodárstva Henryk Kowalczyk priznal, že situáciu s dovozom ukrajinského obilia nezvládol a odstúpil.
Náš minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nom. OĽANO) na tlačovú konferenciu situáciu vysvetliť neprišiel. RTVS sa teda pýtala písomne. Rezort zodpovednosť za bagatelizovanie situácie na Slovensku odmieta.
„MPRV SR nedisponuje informáciou, z akých štatistických dát čerpala EK pri rozhodovaní o kompenzácii straty slovenským producentom v prípade ukrajinskej pšenice na Slovensku,“ vyplýva zo stanoviska agrorezortu.
Kde sa stala chyba?
Európska komisia zaslala šiestim členským krajinám vrátane Slovenska list, v ktorom ich požiadala, aby predložili analýzu hospodárskeho vplyvu zvýšenia dovozu u obilnín z Ukrajiny. Rezort hospodárstva tieto informácie EK neposkytlo.
„Zber dát a monitoring tohto problému je samozrejme v kompetencii ministerstva pôdohospodárstva,“ zdôraznila Monika Budzák, analytička INESS.
Dovoz ukrajinského obilia do SR pokračuje. Tentokrát okľukou cez Maďarsko a Poľsko, aby ho na hranici s Ukrajinou nezachytili slovenskí colníci.
„Aj dnes, napríklad pri kontrole na ceste v okrese Martin, sme zastavili kamión, ktorý prichádzal z Poľska. A bol cielený na Slovensko. Viezol 26 ton kukurice,“ uviedol riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš.
Od 2. marca kontroly zachytili 200 ton obilia a 60 ton múky z Ukrajiny. Koľko jej k nám prišlo v skutočnosti, sa nedá vyčísliť.