Gudrónové jamy v bývalej rafinérii Petrochema Dubová sa po rokoch dočkajú riešenia. Rezort životného prostredia prevezme zodpovednosť za časť sanácie environmentálnej záťaže. Rozhodla o tom vláda.
Po rokoch nečinnosti sa začali robiť prvé kroky, ktoré by mali viesť k odstráneniu toxického odpadu z tzv. gudrónových jám v Nemeckej. Problém vznikol ešte v 60. rokoch minulého storočia.
Riešeniu problémov s gudrónovými jamami v Nemeckej sa v reportáži venoval redaktor RTVS Lukáš Urbašík:
„Určite sme radi, že konečne po takom dlho období vláda Slovenskej republiky vo svojom uznesení vyčlenila prostriedky na likvidáciu a sanáciu nebezpečného odpadu, ktorý ohrozuje životy a zdravie obyvateľov našej obce už niekoľké desaťročia a spôsobuje aj kontamináciu spodných vôd a pôdy v našom regióne,“
Ministerstvo životného prostredia musí do jedného roka vypracovať plán na odstránenie environmentálnej záťaže.
„Prvým krokom bude podrobný geologický prieskum a to nielen na gudrónových jamách, ale aj v celom areáli PTCHEMU. Súčasťou prác na odstránení environmentálnej záťaže bude aj zber údajov o predpokladaných finančných nákladoch na vykonanie tohto plánu prác,“
Problémom je aj čistiareň vôd
Problém pre obyvateľov obce predstavuje aj čistiareň odpadových vôd v areáli chemičky, ktorá je v havarijnom stave. V prípade jej odstavenia by hrozilo, že toxický odpad by sa dostal do rieky Hron.
„Podľa výsledkov výskumného ústavu vodného hospodárstva z Bratislavy tá čistiareň odpadových vôd nefunguje tak ako by mala. Ale spĺňa aspoň tie základné požiadavky boli dodržiavané,“
Štát na seba prebral iba časť environmentálnej záťaže v bývalej rafinérii. Silne kontaminovaný zostáva aj samotný areál. Čo s ním ale bude je nateraz otázne, nakoľko je v rukách súkromného vlastníka. Lukáš Urbašík, RTVS.