Sporitelia nebudú mať kedykoľvek prístup k majetku z dobrovoľných príspevkov v druhom pilieri. Zároveň sa zaplatené dobrovoľné príspevky daňovo nezvýhodnia. Poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok (4. 5.) neschválili poslaneckú novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení.
Poslanci SaS svoju podporu novely podmienili tým, že prejdú viaceré pozmeňujúce návrhy Petra Cmoreja. Chcel presadiť možnosť osobitného výberu úspor z druhého dôchodkového piliera, pokiaľ má sporiteľ zabezpečený doživotný dôchodok vo výške stanovenej zákonom.
Takisto umožniť vznik tzv. oranžových obálok s informáciami o budúcich dôchodkoch v súkromnom sektore. Tieto návrhy mu však pri hlasovaní neprešli. Za novelu nakoniec hlasovalo iba 66 poslancov, čo na jej schválenie nestačilo.
Novelou chceli poslanci zatraktívniť dobrovoľné sporenie na dôchodok. Sporiteľ mal mať prístup k majetku tvorenému z dobrovoľných príspevkov alebo jeho časti v zásade kedykoľvek, nie až dovŕšením dôchodkového veku, a to aj opakovane.
Osobitný výber mala vyplácať dôchodková správcovská spoločnosť (DSS), s ktorou má sporiteľ uzatvorenú zmluvu. Aj po vyplatení mal podľa návrhu sporiteľ ďalej platiť dobrovoľné príspevky na svoj osobný dôchodkový účet.
Nezdaniteľnou časťou základu dane mala byť suma zaplatených dobrovoľných príspevkov, a to maximálne do výšky 2 % z čiastkového základu dane z príjmov a najviac do výšky 2 % zo 60-násobku priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky.
„Keďže však zavedenie daňového stimulu znamená, že sa štát vzdá časti svojich príjmov, poslanci navrhli, aby zvýšenie flexibility pri čerpaní majetku tvoreného z dobrovoľných príspevkov bolo umožnené iba za podmienky povinnosti zvýšenia základu dane o sumu zaplatených dobrovoľných príspevkov, o ktorú si sporiteľ tento základ dane znížil, a to v prípade, ak by prostriedky cez osobitný výber čerpal pred dovŕšením 55. roku veku,“ konštatovali predkladatelia v dôvodovej správe.