Na hlavný obsah

Prigožin: Vagnerovcom sa podarilo úplne dobyť Bachmut

Kyjev toto vyhlásenie poprel. Tvrdí, že boje o mesto pokračujú.

Prigožin: Vagnerovcom sa podarilo úplne dobyť Bachmut
Na snímke z videa zakladateľ ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin na bližšie nešpecifikovanom mieste na Ukrajine. Foto: TASR/AP

Zakladateľ ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin v sobotu (20. 5.) vyhlásil, že jeho bojovníci získali úplnú kontrolu nad mestom Bachmut na východe Ukrajiny.

Kyjev toto vyhlásenie poprel a tvrdí, že boje o toto mesto pokračujú. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Prigožin vo videu zverejnenom na platforme Telegram uviedol, že vagnerovci získali nad Bachmutom úplnú kontrolu okolo poludnia. Na videu držal v rukách ruskú vlajku, za ním stáli vojaci a v diaľke bolo počuť výbuchy.

Dodal, že jeho bojovníci sa z Bachmutu stiahnu 25. mája, aby si oddýchli. „Získali sme úplne celé mesto, od domu k domu,“ povedal. Agentúra Reuters uviedla, že toto tvrdenie nedokáže nezávisle overiť.

Prigožin zároveň poslal odkaz ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, ktorý v sobotu pricestoval na samit G7 v Japonsku. „Ak uvidíš (amerického prezidenta Joea) Bidena, pobozkaj ho na čelo a pozdravuj ho odo mňa,“ povedal.

Kyjev tvrdenie šéfa vagnerovcov poprel. „Nie je to pravda. Naše jednotky bojujú v Bachmute,“ reagoval hovorca ukrajinskej armády Serhij Čerevatyj.

Boje o Bachmut v Doneckej oblasti prebiehajú už od vlaňajšieho augusta. Ide o najdlhšiu a najkrvavejšiu bitku počas viac ako ročnej ruskej invázie. V tomto meste žilo pred vypuknutím vojny približne 70-tisíc ľudí.

Kyjev v uplynulých dňoch viackrát hlásil, že ukrajinskej armáde sa podarilo postúpiť na frontovej línii v okolí Bachmutu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet