Na hlavný obsah

Rusko hovorí o dobytí Bachmutu, Kyjev tvrdí, že časť mesta stále drží

Ukrajinským jednotkám sa podarilo mesto čiastočne obkľúčiť.

Rusko hovorí o dobytí Bachmutu, Kyjev tvrdí, že časť mesta stále drží
Dym stúpa z budov počas bojov v ukrajinskom meste Bachmut. Foto: TASR/AP

Ukrajinským jednotkám sa podarilo čiastočne obkľúčiť Bachmut a drží v rukách niektoré vyvýšené pozície v jeho okolí a priemyselné, infraštruktúrne a rezidenčné objekty vo štvrti na juhozápade mesta.

Uviedla to na sociálnej sieti telegram námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Ruské jednotky podľa nej bránia časti mesta, ktoré ovládajú.

Maljarová tak de facto zopakovala svoje sobotňajšie (20. 5.) hlásenie o stave ukrajinskej obrany Bachmutu, a to aj po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu (21. 5.) oznámil „dokončenie operácie na oslobodenie Arťomovska (názov Bachmutu z čias Sovietskeho zväzu, pozn.)“.

Dobytie Bachmutu ohlásil tiež Jevgenij Prigožin, šéf ruskej Vagnerovej žoldnierskej skupiny, ktorého jednotky viedli útok na mesto.

Úplnú stratu Bachmutu okrem ukrajinského ministerstva obrany poprel tiež ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Myslím, že nie (že Bachmut nedobyli). Ale musíte pochopiť, že tam nič nie je, všetko zničili, nie sú tam žiadne budovy… dnes je Bachmut len v našich srdciach,“povedal Zelenskyj pred rokovaním s americkým prezidentom Joem Bidenom v japonskej Hirošime v rámci samitu G7.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet