Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Španielsky premiér Pedro Sánchez prekvapivo oznámil predčasné parlamentné voľby. Konať sa budú v júli

Informoval už aj kráľa Filipa VI.

Španielsky premiér Pedro Sánchez prekvapivo oznámil predčasné parlamentné voľby. Konať sa budú v júli
Archívna snímka voličky počas regionálnych a komunálnych volieb v Španielsku. Foto: SITA/AP Photo/Alvaro Barrientos

Španielsky premiér Pedro Sánchez v pondelok (29. 5.) prekvapivo oznámil, že v krajine sa budú 23. júla konať predčasné parlamentné voľby. Stalo sa tak po tom, ako Sánchezovi socialisti utrpeli v nedeľu (28. 5.) v regionálnych a komunálnych voľbách výraznú porážku. Informovala o tom agentúra AFP.

Sánchez v prejave k občanom v televízii uviedol, že o rozhodnutí rozpustiť parlament a vypísať parlamentné voľby už informoval aj kráľa Filipa VI. Povedal, že k tomuto rozhodnutiu dospel „pri pohľade na výsledky včerajších volieb“, píše agentúra Reuters.

Na základe údajov z takmer všetkých volebných miestností získala konzervatívna Ľudová strana (PP) v komunálnych voľbách 31,5 percenta hlasov. To je o vyše deväť percentuálnych bodov viac ako vo voľbách v roku 2019.

Vládnuca Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) získala 28,2 percenta hlasov, čo je o vyše jeden percentuálny bod menej ako pred štyrmi rokmi.

Pravicovú populistickú stranu Vox volilo okolo sedem percent Španielov. PP a Vox zaznamenali výrazné zisky aj v regionálnych voľbách v 12 zo 17 autonómnych spoločenstiev. Dosiaľ sa očakávalo, že parlamentné voľby sa v krajine uskutočnia v decembri.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet