Na hlavný obsah

Spoločnosť Meta vlastniaca Facebook dostala rekordnú pokutu za prenos údajov používateľov

Meta musí zaplatiť 1,2 miliardy eur.

Spoločnosť Meta vlastniaca Facebook dostala rekordnú pokutu za prenos údajov používateľov
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Spoločnosť Meta, ktorá je vlastníkom sociálnej siete Facebook, dostala v pondelok (22. 5.) rekordnú pokutu vo výške 1,2 miliardy eur. A to za prenos údajov používateľov z EÚ do Spojených štátov, čo bolo v rozpore s predchádzajúcim súdnym rozhodnutím.

V pondelok to oznámil írsky regulačný orgán. Írska komisia pre ochranu údajov (DPC), ktorá koná v mene Európskej únie, spresnila, že Európsky výbor pre ochranu údajov jej nariadil vybrať „správnu pokutu vo výške 1,2 miliardy eur“. Spoločnosť Meta už naznačila, že sa proti tomuto rozhodnutiu odvolá.

Európsky výbor pre ochranu údajov je nezávislý orgán EÚ s právnou subjektivitou, ktorého účelom je zabezpečiť konzistentné uplatňovanie všeobecného nariadenia o ochrane údajov a podporovať spoluprácu medzi orgánmi EÚ na ochranu údajov.

Írski regulátori začiatkom januára tohto roka pokutovali spoločnosť Meta za porušenie súkromia na internete a zakázali spoločnosti nútiť európskych používateľov, aby súhlasili s personalizovanými reklamami na základe ich online aktivity.

DPC v januári udelila firme dve pokuty vo výške 390 miliónov eur. Prvá v hodnote 210 miliónov eur sa týkala porušenia pravidiel EÚ o ochrane súkromia na Facebooku. Druhá v sume 180 miliónov eur na službe Instagram.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet